Flera politiker, däribland Stefan Löfven, Morgan Johansson och Magdalena Andersson samt myndighetschefen Dan Eliasson har de senaste dagarna fått kritik för att på olika sätt inte ha följt restriktionerna under pandemin.
”Ett erkännande och en ursäkt: Även jag har varit i Las Palmas under helgerna. Hustrun är därnere och har arbetat därifrån. Jag kom ned med medicin och vi har firat jul tillsammans”
Han fortsatte inlägget med bland annat:
”Givet alla andra svenskars uppoffringar finns all anledning att på goda grunder anse att jag borde avstått. Jag har inte rådfrågat min partiledning eller någon annan om denna resa i förväg.”
Folkhälsomyndigheten och regeringen har vid flera tillfällen uppmanat svenskar att avstå från icke-nödvändiga resor.
Säkrare på Gran Canaria
Hans Wallmarks hustru är Susanne Wallmark, universitetsdirektör på Malmö universitet.
Hon säger att hon efter en semesterresa till Las Palmas under höstlovet såg möjligheten att även jobba därifrån. Sedan slutet av november har hon varit på plats och arbetar på distans.
Därmed har hon gjort upprepande resor fram och tillbaka under hösten och vintern.
– Vi har en liten lägenhet här, eller som jag även kallar för vinterboende, och jag gjorde bedömningen att jag kunde resa säkert och smittläget var mycket bättre här, berättar hon.
– Det kändes säkrare att vara på Gran Canaria och min chef har godkänt det.
Har du fått några reaktioner på beslutet?
– Nej, faktiskt inte. Det kändes som ett klokt beslut innan julledigheten. Jag kan jobba lika bra härifrån, sju dagar i veckan.
Studenterna har tvingats studera på distans sedan början av pandemin och universitetet beviljar tjänsteresor restriktivt i rådande läge – ser du någon risk i att beslutet kan väcka reaktioner i och med din roll som myndighetschef?
– Allt kan missuppfattas men vi gjorde bedömningen att det var mindre farligt här. Jag träffar inte människor här, jag är ensam. Det är inte en tjänsteresa heller.
Avbokat hemresor
Susanne Wallmark berättar också att hon haft tre hemresor bokade för att säkerställa att hon skulle kunna komma hem om det skulle behövas.
Beslutet att jobba från Las Palmas kan också komma att ändras.
– Om det blir en debatt om att det är fel kan det bli att jag kommer hem snabbare, konstaterar hon.