Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Ung man hittad död i Eslöv – polisen misstänker mord

Foto: Google maps
Rickard Lundqvist, presstalesperson för polisregion Syd.
Foto: ANNA HERMANSSON / POLISEN

En 23-årig man ska enligt polisen ha avlidit efter att ha hittats skadad i närheten av ett flerfamiljshus i Eslöv.

– Vi utreder det som mord, säger Rickard Lundqvist, presstalesperson för polisregion Syd till Kvällsposten.

En 23-årig man dog under onsdagskvällen efter att tidigare ha anträffats skadad i Eslöv.

– Vi vet inte riktigt vilken riktning vi ska gå i. Vi kan inte utesluta att det har begåtts ett brott och därför utreder vi det som ett mord, säger Rickard Lundqvist, presstalesperson för polisregion Syd till Kvällsposten.

Det var vid 13.40 under onsdagen som en man hittades skadad i anslutning till ett flerfamiljshus i Eslöv. Polis och ambulans skickas till platsen och mannen fördes till sjukhus.

Utesluter inte mord

– Han anträffades utanför ett flerfamiljshus. Mer vill jag inte gå in på, av respekt för de anhörigas integritet, säger Rickard Lundqvist.

Platsen spärrades av för teknisk undersökning. 

Klockan åtta på onsdagskvällen avlider mannen till följd av sina skador.

Polisen kan inte utesluta att mannens skador tillfogats honom av en annan person och utreder därför händelsen som mord. 

Anhöriga är underrättade.

Så många brott anmäldes i Sverige 2020

Brottsstatistik 2020 från Brottsförebyggande rådet (Brå)