Tjeckiske supertalangen Filip Langer ansluter.
Svenske supertalangen Tim Andersson Carlsson ansluter.
FBC Kalmarsund bygger ett starkt lag till nästa säsong.
Men på backsidan finns det ett stort frågetecken i viktige veteranen Simon Nilsson, som kan komma att lägga klubban på hyllan.
Jan Bürki klar för Kalmarsund
Där finns inget besked om framtiden än så klubben har varit ute på backjakt.
– Det finns ett par som vi har dialog med och vi är nära ett namn. Jag hoppas vi ska kunna landa något inom de närmaste veckorna, sa sportdirektören Patrik Klockare Bäck till Barometern i förra veckan.
SportExpressen nåddes tidigare av uppgifter att Jan Bürki var ett aktuellt namn.
Något som sportchefen Adam Kallenberg förnekade i måndags.
– Han är en spelare som jag såg i U19-VM. Men i dagsläget känns väl vår backsida, när Kevin (Björkström) är tillbaka, jäkligt bra, sa Kallenberg.
Så inget intresse för Jan Bürki?
– Skulle det vara en bra spelare är det alltid intressant. Men man kan inte värva för värvandets skull. Man måste få in det i ett sammanhang. Han är en spelare vi känner till.
Under fredagen meddelade dock Kalmarsund att Jan Bürki är klar för spel i klubben nästa säsong.
– Jag fick chansen att spela i SSL och den chansen vill jag inte missa. För mig personligen är det dags att utveckla mitt spel och bli en bättre spelare i Kalmarsund. Det slutgiltiga målet är att vinna SM-guld, säger han.
Spelade VM för Schweiz 2018
Jan Bürki är 21 år gammal och har representerat toppklubben Wiler-Ersigen hela seniorkarriären.
Han spelade VM för Schweiz 2018 utan att bli uppskriven i poängprotokollet.
Annars är Bürki en offensiv back som gör många poäng. Det blev 25 på 25 matcher i fjol och han står på åtta poäng på 13 matcher i NLA i denna säsong.
Även Riksinnebandygymnasiets (RIG Umeås) back Mattias Lövenfors är en back som det finns intresse för från Kalmarsunds sida, men efter värvningen av Jan Bürki är det oklart om det finns ytterligare plats i lagbygget.
SportExpressen sänder alla matcher från innebandyns SSL fram till 2025.