Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Röglemålvakten har erbjudits kontrakt av SHL-konkurrent

Anders Lindbäck.
Foto: ROBERT GRANSTRÖM/TT

I morgon kliver Rögle in i SHL-kvalet mot Karlskoga.

Då kommer nyheten om att en av lagets viktigaste spelare kan vara på väg att lämna klubben.

Enligt Sportbladet har Brynäs erbjudit målvakten Anders Lindbäck ett kontrakt.

I december plockade Rögle in Anders Lindbäck för att förstärka upp målvaktssidan. När laget nu kliver in i matchserien mot Karlskoga krävs fyra segrar för att hålla sig kvar i SHL.

Om Anders Lindbäck är kvar i Rögle nästa säsong är däremot oklart.

Målvakten, som varit en av seriens bättre sedan i vintras uppvaktas nämligen av Brynäs, skriver Sportbladet.

Han ska redan ha fått ett kontraktserbjudande.

– Just nu spekuleras det mycket om spelare, de placeras på olika ställen. Men jag kommenterar inget. Men rent generellt är det extra intressant med spelare från området som är fostrade här. Det gäller generellt för alla spelare, säger Brynäs sportchef Stefan Bengtzén till Sportbladet.

Anders Lindbäck spelade juniorhockey med Brynäs och gjorde en SHL-säsong för klubben innan han flyttade vidare till Timrå och så småningom över till NHL.