Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Malmö bröt sin mardrömssvit

Oliver Eklind och hans Örebro förlorade mot Malmö.
Foto: CHRISTIAN ÖRNBERG / BILDBYRÅN
Malmö Redhawks firar ett av sina mål mot Örebro.
Foto: CHRISTIAN ÖRNBERG / BILDBYRÅN

MALMÖ. En seger från de tio senaste matcherna.

Då såg Malmö Redhawks till att döda mardrömssviten.

– Det är en rätt jämn match men skönt att vi kan ta tre poäng, säger Pathrik Westerholm. 

Onsdagens hemmamöte mot Örebro slutade med skånsk seger, 5-2. 

Malmö Redhawks kom till spel med sex raka torskar på kontot och ställdes mot ett Örebro som fått segerhjulet att börja snurra den sista tiden.

Men Närkelagets fina form spelade ingen större roll under den första perioden.

Malmö kom ut starkast inför de glest fyllda läktarplatserna och tog en välförtjänt ledning efter drygt 14 minuter. Pathrik Westerholm förde in pucken i offensiv zon, smög fram mot tekningscirkeln och släppte vidare till Carl-Johan Lerby. 

Den Trelleborgsbördige backen tvekade inte när han tryckte in onsdagens första fullträff. 

– Vi har haft det tufft en tid men i dag tycker jag vi bestämmer oss och vi tajtar till vår defensiv. Det är väl en rätt jämn match, säger Pathrik Westerholm. 

I mittperioden var det dags för den skrala publiken att få se ett litet mini-målkalas. Först ut att näta var Örebros Oliver Eklind, när han satte sin fjärde fullträff för säsongen.

Bortaglädjen blev dock kortvarig och bara några enstaka sekunder senare återgav Magnus Pääjärvi ledningen till Redhawks. Målet var hans andra sedan höstens återkomst till Skåne och hans första hemma i Malmö arena. 

Gjorde dagens märkligaste kvitteringsmål 

Lite drygt tio minuter från den andra periodspausen lyckades Örebro trycka in ytterligare ett kvitteringsmål. Gustav Backström tog emot pucken vid blålinjen och avlossade rakt på Malmömålvakten Daniel Marmenlind.

Pucken tog sedan en något udda färdriktning över hemmamålvakten, innan den sakta men säkert glad över mållinjen. 

– Vi är tajta men det står ändå 2-2 efter två perioder. Det kändes som en skör tråd eftersom vi har torskat många matcher på rad och det kan gå lite hursomhelst. Men vi kommer ut i tredje och gör en jäkligt bra period, säger Magnus Pääjärvi.

När gjorde du mål i Malmö sist, som hemmaspelare?

– Oj, det var kanske med J20 på Isstadion? Så det var väl 15 år sedan. 

Det var på tiden alltså?

– Ja, absolut. Precis som laget har jag behövt steppa upp och i dag var ett bra steg. 

Inför onsdagens hemmamöte kom Redhawks allra närmast från en nästan mardrömslik bortaturné med förluster mot Luleå (4-0), Djurgården (3-0), Timrå (4-2) och Skellefteå (4-3).

En seger var med andra ord nästan ett måste mot Örebro. 

”Malmö vinner fullt rättvist”

När en dryg kvart kvarstod på jumbotronen såg backstjärnan Joakim Ryan till att hans Redhawks tog ett stort steg mot tre poäng när han smällde in ett blytungt 3-2-mål.

Med bara fem minuter kvar på matchen utökade Carl Persson till 4-2 för Malmö. Kort senare gjorde Örebro ett sista kvitteringsryck och satte målvakten Jonas Arntzen på bänken.

Det slutade med ytterligare ett Malmömål – Oliver Lauridsen tryckte in matchen sjunde och sista mål i tom kasse. 

Fullträffen blev tisdagens sista och innebär att Redhawks till sist dödat sina låååånga förlustsvit i SHL. 

– Jag tycker Malmö vinner fullt rättvist, säger Örebrotränaren Niklas Eriksson.

– Jag tycker inte vi kan följa upp den matchen vi gjorde när vi var i Skåne för några dagar sedan mot Rögle. Då hade vi en match där vi spelade i högt tempo och hög intensitet och vi tävlade stenhårt i varje duell. I dag tycker jag Malmö kommer ut och tar tag i taktpinnen och sitter i förarsätet. 

TV: SE FLER SPORTNYHETER

Hopplandslaget fick Bragdguldet 2021