Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

”De skapar inget – gör mål på tur”

Anel Ahmedhodzic i duell mot Cedric Itten under tisdagskvällens CL-kvalmöte.
Foto: PETTER ARVIDSON / BILDBYRÅN
Anel Ahmedhodzic inför tisdagskvällens kvalmöte mot Rangers.
Foto: PETTER ARVIDSON / BILDBYRÅN
Malik Abubakari under CL-kvalmatchen mot Rangers.
Foto: PETTER ARVIDSON / BILDBYRÅN

MALMÖ. Seger mot storklubben Rangers i CL-kvalet.

Men Anel Ahmedhodzic är besviken över det sena baklängesmålet.

– De skapar inga chanser och gör mål på tur, säger mittbacken.

Anel Ahmedhodzic bildade backlinje ihop med Niklas Moisander och Lasse Nielsen.

Då hade gästande Rangers märkbart svårt att skapa farligheter.

Visserligen fick gästerna ett skott på mål redan i den första halvleken - men därefter dröjde det fram till den 95:e matchminuten innan Johan Dahlin blev utmanad på riktigt.

Å andra sidan blev den där utmaningen tung. Rangers gjorde nämligen mål och tryckte in en reducering som ger skottarna stort hopp inför returmötet nästa vecka. 

– Personligen kändes det jävligt tufft att släppa in i sista sekunden. Vi gör en fantastisk insats och vi ska hålla nollan, säger Anel Ahmedhodzic.

– Nej, det kändes surt. Men nu när man tänker efter är det ett bra resultat och bortamålsregeln gäller inte längre. Vi ser fram emot returen nästa vecka. 

”Jag har inget svar på det” 

Ute i Europa har Anel Ahmedhodzic ställts mot allt från Cracovia till Granada och Wolfsburg under sin förhållandevis korta sejour i Malmö FF.

Den talangfulla mittbacken medger att tisdagskvällens insats mot Rangers var nära en perfekt insats.

– Det var en fantastisk insats i 94 minuter och 57 sekunder. Sedan släpper vi in det där jävla målet. Det blockas in i mål och det är bara otur.

– Men vi gör en fantastisk match. Vi visar laganda och vi vill visa att vi vill spela som ett riktigt lag.

Det cirkulerar uppgifter om att du kan lämna Malmö efter dubbelmötet mot Rangers. Kan du säga något om det?

– Nej, vi får se vad som händer. Jag har inget svar på det.

”Vi kommer sköta det elegant”

För såväl Malmö FF som Rangers väntar seriespel innan det europeiska äventyret fortsätter. MFF reser till Halland för bortamöte mot Halmstad och för Rangers står Dundee United på spelschemat.

Den 10 augusti smäller det i Skottland när den tredje kvalomgången mellan MFF och Rangers ska avgöras.

– Det är ett bra lag. Men vi är också ett riktigt bra lag, säger Anel Ahmedhodzic.

Rangers hade några spelare borta som kommer tillbaka nästa match. Hur tror du det kan förändra deras sätt att spela?

– Jag har inte så bra koll på de som var borta, jag har bättre koll på de som spelade. Men vi kommer sköta det bra igen, vi kommer sköta det elegant. 

Returmötet mellan Malmö FF och Rangers har avspark klockan 21.00 den 10 augusti. När Rangers inledde årets seriespel var över 20 000 åskådare på plats – Anel Ahmedhodzic ser fram emot att möta de högljudda skottarna. 

– Vi kommer hantera det så som vi ska hantera det. Vi vet hur brittiska fans är, de är lite galna. Men det får vi hantera, det ingår i fotbollen. 

TV: SE FLER NYHETER