För den då 21-åriga Kjell-Åkes del var det kärlek vid första ögonkastet septemberdagen 1971.
Tjejen som satt på raden bredvid honom på supporterbussen var Ingrid, 18 år gammal. Precis som honom var hon på väg mot Malmö FF:s bortamatch mot Elfsborg.
– Det var nog bara en tjej där, eller det var några till, men det var bara en som stack ut ordentligt och det var Ingrid, säger han.
Ingrid kom från en fotbollsintresserad familj, var medlem i MFF och hade året innan, som 17-åring, gått på sitt första årsmöte. Hos Kjell-Åke fanns inte intresset inom familjen, utan kärleken för Malmö FF hittade han på egen hand.
Under resan till Borås fann de tycke för varandra.
– Hon var så jäkla snygg så det var helt makalöst. Jag föll direkt, säger Kjell-Åke.
Minnena från resan är fina.
– Kjell-Åke och hans kompis hade mackor med sig, men jag och pappa tog ju en snaps, jag var ju 18 i alla fall, säger Ingrid.
”Satt och pratade i timmar”
När de var tillbaka i Malmö erbjöd han att köra Ingrid och hennes pappa, som också varit med på bortaresan, hem. Bilfärden gick från Malmö centralstation till Rosengård. Ingrids pappa fattade vad som var på gång, satte sig i baksätet och lämnade snabbt bilen när de var framme.
Därefter satt de två MFF-supportrarna kvar i bilen.
– Vi satt och pratade i timmar. Sedan fortsatte vi att träffas och gå på matcher och bio. Men det var mycket matcher, säger Ingrid.
Fem år senare kom parets första barn, dottern Jenny. 1981 passade de på att gifta sig och i samma veva födde paret sonen Johan.
Jenny har ärvt fotbollsintresset och kärleken till MFF – något som också gått i arv till barnbarnen. Äldsta barnbarnet var 2 år första gången hon fick följa med på match.
I dag bor makarna Ingerheim vid Johanneslust. När de kommer gående längs med kanalen för att påbörja en ny resa till Borås är de båda iklädda full MFF-mundering. Ingrid berättar glatt att hennes halsduk även den varit med sedan 70-talet.
”De betyder allt”
De firar 50 år som par och precis som 1971 är destinationen Borås och motståndet som väntar Elfsborg.
– Tänk att vi gjorde denna resa för 50 år sedan. Men då var vi friska och krya, säger Ingrid med ett skratt.
13.30 lämnade supporterbussen Malmö och några timmar senare var de framme i Borås.
– Faktiskt är det första gången vi är tillbaka. Det känns jätteroligt. Då var det en gammal arena, det var inte alls som nu, säger Ingrid.
I Borås uppmärksammas makarna på bästa sätt. Både Malmö FF och Elfsborgs IF firar jubilarerna med att överlämna signerade matchtröjor.
Och det är svårt att ta miste på hur mycket MFF betyder för dem.
– De betyder allt. I med och motgång, säger Ingrid.
– Vinner dem så är det helt underbart. Spelar de oavgjort när de borde ha vunnit så gör det ont i hela kroppen. Förlorar dem tar det en vecka innan man kommer tillbaka, säger Kjell-Åke
70-talet ser Ingrid som den bästa MFF-epoken och Bosse Larsson som den största spelaren. Men andra favoriter under åren har varit Stefan Schwartz, Jonas Thern och Behrang Safari.
I dag är det Oscar Lewicki som ligger extra varm om hjärtat för Kjell-Åke.

Ingrid behöver inte berätta med ord vem som är hennes favorit. Det räcker med att hon visar tröjan som pryds av Jo Inge Bergets ansikte.
– Berget har jag gillat hela tiden, han är framåt.
– Men hade det funnits en med Eric Larsson så hade jag nog sytt ihop dem, tillägger hon.
1971 fick makarna se en 2-1-seger till Malmö FF i Borås. Denna gång bjöd inte laget på någon bländande fotboll, men en ny seger fick de i alla fall se.
Tröjorna och bilderna från resa ska nu få pryda makarnas himmelsblåa hall där de samlat alla minnen från åren.
– Det var helt underbart, det var så härligt. Alla människor var så trevliga och stämningen var precis som den brukar, säger Ingrid dagen efter matchen och avslutar:
– När slutsignalen gick då kom tårarna. Då grät vi båda två. Det var bara så känsligt.