Gå direkt till sidans innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

”Det var lite tragiskt – låg död på planen”

Foto: SportExpressen Play
Foto: SportExpressen Play
Foto: SportExpressen Play
Foto: SportExpressen Play

Chans på en ny viktig seger.

Men denna gång får Lund jaga en trea utan den väldigt konstiga ”gäst” som kom på besök i Skånederbyt.

– Det är lite tragiskt, säger forwardstjärnan Emelie Rosenqvist.


Se incidenten i klippet från SportExpressen Play

Covid-inställt på nästan samtliga håll i damernas SSL-innebandy.

Enda mötet i eftermiddag hittar vi i Lerbäckshallen i Lund, där hemmalaget får besök av Nacka.

Ett viktigt bottenmöte. Lund har chans att kliva förbi Kais Mora och upp på säker mark. Åtminstone tillfälligt.

– Förra gången vi mötte Nacka gjorde vi en fruktansvärt dålig match. Det var hemskt att åka hem då. Det är revanschkänsla nu, säger Emelie Rosenqvist.

”Vi har det i våra egna händer”

Lund fick vänta 14 matcher innan de kunde fira sin första trepoängare denna säsong. 

Den kom i Skånederbyt mot Malmö förra veckan.

– Det har varit fruktansvärt jobbigt att förlora så mycket. För mig som kom från Kalmar där vi vunnit allt, det har varit jobbigt. Det hade varit annat om vi varit totalt överkörda, men det har vi inte varit.

Emelie Rosenqvist, som gjort 14 poäng på 15 matcher, tror att Lund mycket väl kan lösa nytt kontrakt under seriens slutskede.

– Det är upp till oss själva. Vi har förlorat viktiga matcher mot Jönköping och Mora. Kan vi ta de viktiga matcherna mot dem framöver och poäng i några andra matcher kommer vi klara det. Jag tycker verkligen att vi har det i våra egna händer, säger hon.

Fjäril på besök under Skånederbyt

Just det, det finns en annan sak vi inte får glömma.

Vid segern mot Malmö fanns en segermaskot på plats.

En fjäril – som började med att störa Emelie Rosenqvist inför matchen när forwarden intervjuades i SportExpressen Play.

– Jag kom in där i hallen, såg fjärilen och kände: ”Gud, den får inte komma nära.”. Jag såg mig på jumbotron och att hela laget kollade på mig under intervjun. När jag sedan fick syn på fjärilen tänkte jag bara: ”Hur ska jag lösa detta nu?” Tyvärr landade den på mig och det blev lite panik, säger Rosenqvist och skrattar.

– Alla i laget stod bredvid och asgarvade. Jag försökte hålla ihop det ganska bra i alla fall. Men det var komiskt. Vi skrattade mycket efteråt.

Är du en person som är rädd för småkryp och insekter?

– Nja. Men jag var inte beredd på det i detta sammanhang. 

Fjärilen hängde kvar i Baltiska Hallen en stund in på matchen.

– Det var väldigt konstigt. Men sedan låg den död på planen. Någon måste ha vispat till den med klubban eller trampat på den. Någon fick plocka upp den från planen. Det var lite tragiskt, säger Emelie Rosenqvist.

Se Lund-Nacka på SportExpressen Play. Sändningen startar 15.50.


Se senaste avsnittet av Frislag med Lund och Borgström