Personuppgiftspolicy

Vi vill informera dig om vår policy som beskriver hur vi behandlar personuppgifter och cookies.

Läs mer

Försäsongen 2018 – SHL och HA

Det är augusti och det det är snart dags för de första träningsmatcherna.

Här är en sammanställning på vad SHL och de HockeyAllsvenska lagen ska ha för sig fram till seriestart.

Saknar ni någon match i listan?
Hör av er till johan@mrmadhawk.se så adderar vi den matchen.

Försäsongen 2018 inkluderar även Champions Hockey League, som är en del av försäsongen, även om det är tävlingsmatcher.

MATCHERNA:

Lördag 4 augusti:
Gotland Finest – AIK (Visby)

Tisdag 7 augusti:
Vita Hästen – Linköping

Onsdag 8 augusti:
Frölunda – Växjö (Varberg)

Torsdag 9 augusti:
Almtuna – Djurgården
BIK Karlskoga – Örebro

Fredag 10 augusti:
Huddinge – Djurgården
Oskarshamn – Kalmar
Södertälje – Vita Hästen (Åkers)

Lördag 11 augusti:
Sheffield – Leksand

Söndag 12 augusti:
Sheffield – Leksand

Tisdag 14 augusti:
BIK Karlskoga – Vita Hästen (Kristinehamn)
Björklöven – Skellefteå
Malmö – Pantern (Limhamn)
Timrå – MoDo

Onsdag 15 augusti:
Brynäs – Djurgården (Tierp)
Södertälje – Västervik
Tingsryd – Kalmar
Västerås – Almtuna

Torsdag 16 augusti:
Frölunda – HV71 (Kungsbacka)
Luleå – Kärpät (Kalix)
Malmö – Linköping (Tyringe)
Mora – Leksand (Älvdalen)
Rögle – Örebro (Köln)
Sport Vasa – Björklöven

Fredag 17 augusti:
Karlskrona – Kallinge/Ronneby
Langnau – Örebro (Köln)
Linköping – Växjö (Halmstad)
Oskarshamn – Västervik
Ässät – Björklöven (Vasa)

Lördag 18 augusti:
AIK – Brynäs
HV71 – Färjestad
Köln – Örebro
Langnau – Rögle (Köln)
Sheffield – Timrå
Växjö – Linköping

Söndag 19 augusti:
Köln – Rögle
Sheffield – Timrå

Tisdag 21 augusti:
BIK Karlskoga – Södertälje
Kallinge/Ronneby – Tingsryd

Onsdag 22 augusti
Almtuna – Timrå
Kalpa – Karlskrona
MoDo – Björklöven
Pantern – Västervik
Skellefteå – Luleå

Torsdag 23 augusti:
Almtuna – Södertälje
Brynäs – Mora (Hofors)
Frölunda – Leksand (Strömstad)
Linköping – Djurgården
TPS Åbo – Växjö (Lohja)

Fredag 24 augusti:
Frölunda – Färjestad (Strömstad)
Köping – Västerås
Oskarshamn – Pantern
Peliitat – Karlskrona
Rögle – HV71 (Helsingborg)
Tappara – Växjö (Lohja)

Lördag 25 augusti:
Arboga – Västerås (Köping)
Leksand – Färjestad (Strömstad)
Visby – BIK Karlskoga

Söndag 26 augusti:
Surahammar – Västerås (Köping)

Tisdag 28 augusti:
Lausanne – Luleå (Yverdon)
Skellefteå – MoDo (Strömsund)
Örebro – Färjestad (Lindesberg)
Västerås – Tingsryd

Onsdag 29 augusti:
AIK – Vita Hästen (Åkersberga)
Pelicans – HV71

Torsdag 30 augusti:
Geneve – Luleå (Yverdon)
Leksand – Tingsryd (Säter)
Rögle – Linköping
Timrå – Mora (Sundsvall)
CHL: Växjö – Bern
CHL: Wien – Frölunda

Fredag 31 augusti:
Färjestad – Brynäs (Karlskoga)
MoDo – Mora (Sundsvall)
Pantern – Almtuna
Timrå – Björklöven (Sundsvall)
Västervik – Tranås
Västerås – Södertälje
CHL: Bolzano – Skellefteå
CHL: Malmö – Minsk
CHL: Trinec – Djurgården

Lördag 1 september:
BIK Karlskoga – Stjernen
Björklöven – Mora (Sundsvall)
Fribourg – Luleå (Yverdon)
HPK – HV71
Rödovre – Almtuna
Timrå – MoDo (Sundsvall)
Västervik – Vimmerby
CHL: Växjö – Salzburg
CHL: Zürich – Frölunda

Söndag 2 september:
Vita Hästen – Sparta Sarpsborg
CHL: Malmö – TPS Åbo
CHL: Storhamar – Djurgården
CHL: Tychy – Skellefteå

Tisdag 4 september:
Karlskrona – Västervik
Linköping – Örebro

Onsdag 5 september:
Boden – Timrå

Torsdag 6 september:
Linköping – Färjestad (Mjölby)
Luleå – Timrå
Mora – Brynäs (Borlänge)
Rögle – Tingsryd (Tyringe)
Södertälje – AIK
Vita Hästen – Västervik
Örebro – HV71 (Arboga)
CHL: Bern – Växjö
CHL: Frölunda – Zürich
CHL: Minsk – Malmö
CHL: Skellefteå – Tychy

Fredag 7 september:
BIK Karlskoga – Mariestad
Kallinge/Ronneby – Karlskrona
Kristianstad – Oskarshamn
Leksand – Västerås (Södertälje)
CHL: Djurgården – Trinec

Lördag 8 september:
AIK – Västerås (Södertälje)
Oskarshamn – Karlskrona (Kristianstad)
Södertälje – Leksand
CHL: Frölunda – Wien
CHL: Salzburg – Växjö
CHL: Skellefteå – Bolzano
CHL: TPS Åbo – Malmö

Söndag 9 september:
HV71 – Rögle (HV-dagen)
Kallinge/Ronneby – Oskarshamn (Kristianstad)
Kristianstad – Karlskrona
Leksand – AIK (Södertälje)
Rögle – Tingsryd
Södertälje – Västerås
CHL: Djurgården – Storhamar

Tisdag 11 september:
Brynäs – Timrå (Hudiksvall)
Färjestad – Mora (Hagfors)
Luleå – Björklöven

Torsdag 13 september:
MoDo – Örnsköldsvik
Vita Hästen – AIK
Vännäs – Björklöven

Fredag 14 september:
Almtuna – Västerås
Södertälje – BIK Karlskoga
Västervik – Pantern

Lördag 15 september:
Tingsryd – Oskarshamn

Söndag 16 september:
Karlskrona – Pantern

HV71 och Färjestad gör upp på försäsongen.Foto: Stefan Lantz / BILDBYRÅN