Personuppgiftspolicy

Vi vill informera dig om vår policy som beskriver hur vi behandlar personuppgifter och cookies.

Läs mer

Försäsongen 2018 – version 1

Juni är här!
Det innebär att det vankas träningsmatcher ute i de svenska ishallarna om bara två månader.
Här har ni schemat som gäller, för de 28 lagen i SHL och HockeyAllsvenskan.
Vi kallar det version 1.
Alla har nämligen inte lyckats redovisa vilka matcher de ska spela.

Den 4 augusti börjar det, med AIK:s traditionella läger på Gotland.
Sedan rullar det på i lite mer än en månad. Den 15 september spelas de sista träningsmatchen. CHL-matcherna är också medräknade här.

SCHEMAT:

Lördag 4 augusti:
AIK – Motstånd ej klart (Visby)

Tisdag 7 augusti:
Vita Hästen – Linköping

Onsdag 8 augusti:
Frölunda – Växjö (Varberg)

Torsdag 9 augusti:
BIK Karlskoga – Örebro

Fredag 10 augusti:
Oskarshamn – Kalmar
Södertälje – Vita Hästen (Nyköpng)

Lördag 11 augusti:
Sheffield – Leksand

Söndag 12 augusti:
Sheffield – Leksand

Tisdag 14 augusti:
BIK Karlskoga – Vita Hästen (Kristinehamn)
Björklöven – Skellefteå
Malmö – Pantern (Limhamn)
Timrå – MoDo

Onsdag 15 augusti:
Brynäs – Djurgården (Tierp)
Södertälje – Västervik
Västerås – Almtuna

Torsdag 16 augusti:
Frölunda – HV71 (Kungsbacka)
Luleå – Kärpät (Kalix)
Malmö – Linköping (Tyringe)
Mora – Leksand (Älvdalen)
Rögle – Örebro (Köln)
Sport Vasa – Björklöven

Fredag 17 augusti:
Karlskrona – Kallinge/Ronneby
Langnau – Örebro (Köln)
Oskarshamn – Västervik
Ässät – Björklöven (Vasa)

Lördag 18 augusti:
HV71 – Färjestad
Köln – Örebro
Langnau – Rögle (Köln)
Sheffield – Timrå
Växjö – Linköping

Söndag 19 augusti:
Köln – Rögle
Sheffield – Timrå

Tisdag 21 augusti:
BIK Karlskoga – Södertälje

Onsdag 22 augusti
Almtuna – Timrå
Kalpa – Karlskrona
Pantern – Västervik
Skellefteå – Luleå

Torsdag 23 augusti:
Almtuna – Södertälje
Brynäs – Mora (Hofors)
Frölunda – Leksand (Strömstad)
Linköping – Djurgården

Fredag 24 augusti:
Frölunda – Färjestad (Strömstad)
HV71 – Rögle
Peliitat – Karlskrona

Lördag 25 augusti:
Leksand – Färjestad (Strömstad)
MoDo – Björklöven
Visby – BIK Karlskoga

Tisdag 28 augusti:
Lausanne – Luleå (Yverdon)
Skellefteå – MoDo (Strömsund)
Örebro – Färjestad (Lindesberg)

Onsdag 29 augusti:
AIK – Vita Hästen (Åkersberga)
Pelicans – HV71

Torsdag 30 augusti:
Geneve – Luleå (Yverdon)
Leksand – Tingsryd (Säter)
Rögle – Linköping (Helsingborg)
Timrå – Mora (Sundsvall)
CHL: Växjö – Bern
CHL: Wien – Frölunda

Fredag 31 augusti:
Färjestad – Brynäs (Karlskoga)
MoDo – Mora (Sundsvall)
Pantern – Almtuna
Timrå – Björklöven (Sundsvall)
Västervik – Tranås
Västerås – Södertälje
CHL: Bolzano – Skellefteå
CHL: Malmö – Minsk
CHL: Trinec – Djurgården

Lördag 1 september:
BIK Karlskoga – Stjernen
Björklöven – Mora (Sundsvall)
Fribourg – Luleå (Yverdon)
HPK – HV71
Rödovre – Almtuna
Timrå – MoDo (Sundsvall)
Västervik – Vimmerby
CHL: Växjö – Salzburg
CHL: Zürich – Frölunda

Söndag 2 september:
Vita Hästen – Sparta Sarpsborg
CHL: Malmö – TPS Åbo
CHL: Storhamar – Djurgården
CHL: Tychy – Skellefteå

Tisdag 4 september:
Karlskrona – Västervik
Linköping – Örebro

Onsdag 5 september:
Boden – Timrå

Torsdag 6 september:
Linköping – Färjestad (Mjölby)
Luleå – Timrå
Mora – Brynäs (Borlänge)
Rögle – Tingsryd (Tyringe)
Södertälje – AIK
Vita Hästen – Västervik
Örebro – HV71 (Arboga)
CHL: Bern – Växjö
CHL: Frölunda – Zürich
CHL: Minsk – Malmö
CHL: Skellefteå – Tychy

Fredag 7 september:
BIK Karlskoga – Mariestad
Kallinge/Ronneby – Karlskrona
Leksand – Västerås (Södertälje)
CHL: Djurgården – Trinec

Lördag 8 september:
AIK – Västerås (Södertälje)
Södertälje – Leksand
CHL: Frölunda – Wien
CHL: Salzburg – Växjö
CHL: Skellefteå – Bolzano
CHL: TPS Åbo – Malmö

Söndag 9 september:
HV71 – Rögle (HV-dagen)
Leksand – AIK (Södertälje)
Södertälje – Västerås
CHL: Djurgården – Storhamar

Tisdag 11 september:
Brynäs – Timrå (Hudiksvall)
Färjestad – Mora (Hagfors)
Luleå – Björklöven
Rögle – Karlskrona

Torsdag 13 september:
Karlskrona – Motstånd ej klart
Vita Hästen – AIK
Vännäs – Björklöven

Fredag 14 september:
Almtuna – Västerås
Södertälje – BIK Karlskoga
Västervik – Pantern

Lördag 15 september:
Tingsryd – Oskarshamn

Rögle och Örebro drabbar samman i Köln, även denna försäsongen.Foto: Petter Arvidson / BILDBYRÅN