Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Sarah varnar – sugpropp i bilen kan vara brandfarlig

Varken Sarah eller försäkringsbolaget hade hört talas om att sugproppar kunde orsaka brandskador.
Foto: Privat
Brandskadorna i bilen.
Foto: Privat

Sarah från Karlskorna fick sig en obehaglig överraskning när hon upptäckte brännskador i sin bil.

Nu misstänker hon att en sugpropp på bilrutan skulle kunna vara källan.

– Det känns otroligt obehagligt att sugproppar potentiellt kan sätta brand på en bil, säger hon. 

Det var två veckor sedan som Sarah upptäckte brännskador på ena nackstödet i sin bil – och häpnade.

– Jag köpte bilen begagnat för två månader sedan och tänkte ”har jag missat detta? Men nej det kan jag inte ha gjort”, säger hon. 

När hon några dagar senare skulle visa sin mamma hade brännskadorna blivit större och spridit sig till ryggstödet. 

– Jag pratade med en granne som berättade att petflaskor med vatten kan fungera som förstoringsglas och har orsakat bränder i bilar. Men jag hade inte haft petflaskor i bilen, säger Sarah.

I stället verkade branden ha orsakats av ett par sugproppar som satt på insidan av rutan för att hålla upp ett bagageutrymmesskydd.

Sugproppen tillhörde bagageutrymmesskydd som Sarah använde för att skydda bagageutrymmet mot hundhår och grus.
Foto: Privat
Brännskadorna som sugpropparna misstänks ha orsakat.
Foto: Privat

Ingen känner till

Varken Sarah eller försäkringsbolaget kände till sugpropparnas egenskaper, och på bagageutrymmesskyddet fanns ingen varningstext om brandfarlighet.  

– Det känns så klart jätteobehagligt att bilen potentiellt skulle kunna börja brinna och att man inte kände till det, säger Sarah. 

Hon vill dock understryka att alla sugproppar inte verkar vara brandfarliga.

– Jag köpte skyddet på Amazon och vet därför inte vilket märke sugpropparna har. Det finns nog sugproppar som inte är brandfarliga. Jag vill inte skrämma upp någon i onödan. 

FLER NYHETER: M och C kritiska mot ny klimatbudget: ”Går i fel riktning”