Brittiska Daily Mail, tyska Bild och norska VG är bara några av alla internationella medier som rapporterar om de våldsamma bråken i Malmö i går.
Det är en sak från demonstrationerna som dominerar nyhetsbevakningen och det är hur polisen red rakt in i folkmassorna.
"Poliserna galopperade in i en grupp av människor för att få dem att skingras" skriver Daily Mail.
Svenska polisen bad om hjälp
I Danmark har också upploppen blivit en stor nyhet. Både Ekstrabladet, BT och TV2 rapporterar att det skulle varit uppemot 200 danskar bland motdemonstranterna.
Även dansk polis var i Malmö under upploppen.
– Vi hade två danska poliser på plats, säger Tomas Kristensen, kommuniktionsrådgivare på danska rikspolisen till TV2.
– Svenska polisen bad oss om hjälp med förhoppningen om att det skulle flyta på lite bättre.
"Malmo madness"
Även i sociala medier spreds nyheten om kaoset vid Limhamns torg.
Signaturen rui borges skriver på twitter: "Malmo madness, people protesting against nazi party trampled by police horses. 5 injured." - Galenskap i Malmö, människor protesterar mot ett nazistparti och blir nertrampade av polishästar.
Polisen har fått svara på många frågor om hur de använde hästarna under demonstrationerna.
– Något övervåld var det inte, men det kan se brutalt ut när vi rider in med hela kvalleriet, det medger jag, sade Ewa-Gun Westford, informatör vid Skånepolisen i går.