Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Nöjespalatset Slagthuset förbjuds servera alkohol

Slagthuset får inte längre servera alkohol, efter ett beslut på måndagen.
Foto: GUNNAR ASK
Avicii är en av många kända DJ:s och artister som uppträtt på Malmös nöjespalats Slagthuset. Ett nytt beslut innebär att nattklubben inte längre får servera alkohol på konserterna.
Foto: PELLE T NILSSON / STELLA PICTURES - PELLE T NILSSON
Foto: BENKT EURENIUS / DAGENS NYHETER

Malmös nöjespalats Slagthuset mister serveringstillståndet med omedelbar verkan, kan Kvällsposten avslöja.

Ledningen har misskött ekonomin allvarligt och kan ha fuskat fram fördelar gentemot konkurrenter.

Slagthusets kris blir allt djupare.

Nu kan Malmös nöjesinstitution ha golvats fullständigt.

Detta sedan arbetsmarknads- och socialnämndens myndighetsutskott Norr beslutat att dra in serveringstillståndet.

Orsaken är att Slagthuset upprepade gånger misskött ekonomin allvarligt, enligt en färsk utredning som tillståndsenheten gjort.

Vilseledande årsredovisning

Den senaste årsredovisningen ska rentav vara vilseledande, enligt bolagets externa revisor.

Ekonomin är mycket sämre än vad man uppgett, man har inte upprättat en kontrollbalansräkning, tillgångarna är övervärderade och man har tagit in en ny delägare, som dessutom bedömts ekonomiskt olämplig, utan att informera myndigheter.

Slagthuset har länge brottats med ekonomiska problem.

Bolagets skulder ligger idag på 21 miljoner kronor.

"Gör det svårt för seriösa tillståndshavare"

Enligt tillståndsenheten kan Slagthuset ha fuskat fram fördelar gentemot sina konkurrenter.

"Ekonomiskt misskötsamma tillståndshavare kan på ett otillbörligt sätt skaffa sig konkurrensfördelar och göra det svårt för seriösa tillståndshavare att hävda sig, vilket leder till en för branschen osund utveckling", heter det i utredningen.

Artisten Kate Ryan uppträdde på Slagthuset 2008.
Foto: ROGER VIKSTRÖM

Kate Ryan och Avicii har uppträtt

Slagthuset räknades länge som Skandinaviens största nattklubb. Här har DJ:s som David Guetta och Avicii uppträtt och kända artister som Kate Ryan och Petter har besökt klubben.

I augusti 2017 begärde företaget Tune AB Slagthuset i konkurs efter att inte ha fått betalt för 37 olika fakturor, till värdet av 600 000 kronor, för att ha sålt ljud- och ljusteknik till konserter på Slagthuset.

I december samma år ansökte Slagthuset om rekonstruktion vid Karlskrona tingsrätt.

Ledningen beskrev då att man ville få arbetsro för att "sjösätta en frisk och ekonomiskt väl fungerande verksamhet".

Kvällsposten har sökt ledningen för Slagthuset.