Gå direkt till sidans innehåll

Två anhållna i sin frånvaro för skjutning i Halmstad

Strax efter 20 på söndagskvällen larmades polisen om en skjutning i centrala Halmstad.

Två män uppges ha blivit beskjutna på en parkeringsplats vid Sperlingsgatan, varav en träffades i benet och fick föras till sjukhus. 

Under natten anhölls två personer i sin frånvaro.

Polisen har anhållit två män i sin frånvaro.
Foto: TT NYHETSBYRÅN

Polis och ambulans larmades vid 20-tiden till en adress i centrala Halmstad på söndagskvällen, med anledning av en skjutning.

– Vi tror att en är skjuten i Halmstad, säger Ann-Christin Löfstrand, vakthavande befäl vid polisen i region väst.

Polisen hade fått in flera samtal om flera personer som hört skottlossningen.

– Vi har fått samtal om att man har hört vad man tror är skott. En man är skadad.

Två personer anhållna i sin frånvaro

Under kvällen spärrade polisen av brottsplatsen och en förundersökning gällande försök till mord har inleddes. Polisen sökte i området efter misstänkta, och på platsen anträffades en hylsa som togs till beslag.

– Vi håller på för fullt för att prata med vittnen, säger Ann-Christin Löfstrand.

Under natten anhölls två personer i sin frånvaro, som polisen nu söker efter. 

– Vi söker två gärningsmän som är anhållna i sin frånvaro. Vi har gjort husrannsakningar på två adresser men inte påträffat dem, säger Thomas Fuxborg, presstalesperson på polisen vid region Väst.

20-åring skottskadad

Motivet för brottet är ännu okänt, och händelsen är rubricerad som försök till mord. 

Mannen som blivit skjuten i benet är 20 år, och han har kunnat lämna ett vittnesmål till polisen. Han vårdas nu på sjukhus för lindriga skador.