Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Matt-tjuvarnas fräcka kupp i Ikea-varuhuset

Ikea i Älmhult utsattes för en fräck kupp.
Foto: JENS CHRISTIAN
Det var två orientaliska mattor som stals. Mattorna på bilden har inget med artikeln att göra.
Foto: Clourbox

Ikea i Älmhult blev under förra veckan utsatt för en ovanligt fräck kupp. 

Två kunder fyllde en kundvagn med mattor – sedan vandrade de rätt ut genom kassorna. 

– Det var två orientaliska mattor som stals, säger Felix Östman på Ikea presstjänst till Smålandsposten.  

Ikea har ett brett sortiment av mattor, allt från billiga vardagsmattor för en hundring till persiska och orientaliska mattor som kan kosta upp emot 10 000 kronor. 

Det var två exemplar av de sistnämnda som två kunder förra året tog med sig hem. De stoppade enligt en polisanmälan som Smålandsposten tagit del av ner två orientaliska mattor i kundvagnen, sedan gick de helt enkelt förbi kassorna – utan att betala en krona för sina varor. 

Vittne upptäckte stölden

Ikea bekräftar stölden till Smålandsposten

– Det var två orientaliska mattor som stals, säger Felix Östman på Ikea presstjänst till tidningen. 

Enligt polisanmälan var ett uppmärksamt vittne inne på Ikea som upptäckte stölden. Varuhuset tvekade inte att polisanmäla. 

– Vi polisanmäler alla stölder hos oss, säger Felix Östman.  

MISSA INGA NYHETER FRÅN SYDSVERIGE – ladda ner Kvällspostens app!