Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Död man hittades i skog – misstänks vara brottsplats

Den döda 27-åringen hittades intill ett vattendrag mellan Vollsjö och Fränninge.
Foto: Anders Gronlund www.strixphoto.net

På måndagen anträffades en avliden person utanför Sjöbo. 

Mannen är 27 år och hans döda kropp ska ha hittats utomhus. 

Enligt polisen utreds dödsfallet som ett misstänkt mord alternativt dråp. 

– Mannen hittades i intill ett vattendrag. Vi försöker kartlägga varför han befann sig på platsen, säger kriminalinspektör Mikael Björk.

På måndagen hittade en privatperson en avliden man i terrängen mellan Vollsjö och Fränninge i Sjöbo kommun. Den döde ska ha legat intill ett vattendrag. Polisen larmades till platsen. 

Den döde är en 27-årig man och hans anhöriga är underrättade om dödsfallet. Kroppen har skickats till rättsmedicin i Lund för obduktion. 

Utreds som mord eller dråp

Omständigheterna kring dödsfallet gör att polisen utreder mannens död som mord alternativt dråp. Under tisdagen genomförs en teknisk brottsplatsundersökning på fyndplatsen, som även tros vara brottsplatsen.

– Vi tror att det är den tilltänkta brottsplatsen. Det är oklara omständigheter och därför väljer vi att utreda det som ett misstänkt dråp eller mord för att höja tempot. Rubriceringen kan komma att ändras under de närmaste dagarna, säger kriminalinspektör Mikael Björk.

Polisen har beslagtagit tillhörigheter och en del gods. Föremålen ska ha hittats på fyndplatsen och i mannens kläder. 

Avspärrningarna vid platsen hävdes under tisdagen när den kriminaltekniska undersökningen var klar.

Kartlägger mannen

Polisen har satt samman en särskild utredningsgrupp som ska arbeta med att kartlägga mannens död. Gruppen består av utredningsledare, handläggare, utredare och tekniker.  

– Just nu jobbar vi med att kartlägga honom och hitta en förklaring till varför han befann sig på platsen och dödsorsaken, säger Mikael Björk.

Vad vet ni om den här mannen?

– Det är inget jag kan kommentera i nuläget.

Söker vittnen

Utredarna vill nu få kontakt med människor som gjort observationer av personer, bilar eller annat mellan fredagen och måndagen i trakterna kring Vollsjö och Fränninge. 

Den som har uppgifter från platsen under den aktuella tiden uppmanas att kontakta polisen Södra Skåne.


LÄS MER: En man anhållen efter skottlossning 

MISSA INGA NYHETER FRÅN SYDSVERIGE – ladda ner Kvällspostens app!