Det var under ett rutinärende strax efter midnatt som en polispatrull bestämde sig för att stoppa och kontrollera en personbil.
Men föraren av personbilen vägrade stanna och valde i stället att försöka köra ifrån patrullen. Jakten gick på Österleden i Karlskrona mot Rödeby.
”Inne på en bensinmack på Karlskronavägen försöker bilen köra på polisbilen men ingen kollision uppstår och bilen kör återigen från platsen”, skriver polisen på sin hemsida.
Man i 30-årsåldern
Men i Holmsjö, efter en jakt på flera mil, tog det stopp.
– Då hade bilen kört av vägen och in i ett staket, säger Fredrik Stridmark, inre befäl hos polisen i Karlskrona till BLT.
Bakom ratten på bilen satt en man i 30-årsåldern. Han kunde gripas av polisen och misstänks nu för drograttfylleri, grov olovlig körning, vårdslöshet i trafik och försök till grov misshandel. Det sistnämnda är på grund av att han försökte köra på polisbilen.
”En passagerare fanns i bilen, han är inte misstänkt för något brott”, skriver polisen.