När pappan 2013 fick ensam vårdnad om dottern agerade mamman genast. Hon ska ha kidnappat sin egen dotter och försvann spårlöst.
I två år lyckades de hålla sig undan. De flyttade från plats till plats och stannade högst ett par veckor på samma ställe.
Enligt åklagaren maskerades flickan med slöja och fick kalla sig för olika namn när hon var utomhus.
Pappan har berättat i förhör att han inte fick några livstecken från sin dotter. Han visste inte om flickan levde.
Yrkar på fängelse
Till sist greps dock mamman och flickan kunde återförenas med sin pappa. Den 31-åriga kvinnan har senare åtalats för det aktuella brottet vid Helsingborgs tingsrätt.
I förhören har kvinnan sagt att hon handlat i nödvärn eftersom pappan skulle ha utsatt dem för sexuella övergrepp. Det är dock, enligt åklagaren, en ren efterhandskonstruktion.
Pappan och dottern får nu stöd av socialtjänsten.
När rättegången avslutades på torsdagen yrkade åklagaren på sex månaders fängelse för mamman, skriver Helsingborgs Dagblad.
Kvinnans försvarare vill dock att kvinnan ska frias helt från anklagelserna.
Dom meddelas den 20 augusti.