Efter 50 års verksamhet har ägarna till det omskriva ridlägret Fenix Park beslutat att stänga verksamheten.
Ägarna George och Majken Hultgren har tidigare sagt att de har ”tröttnat på att vara beroende av opålitlig tonårig arbetskraft” och att de ändå velat ”tacka för sig efter 50 år i branschen”.
Nu vill två av de ledare som valde att resa från lägret berätta sin version av vad som hände.
”Jobbade i princip dygnet runt”
Den ena ledaren har tidigare varit på lägret som elev. Det här var hennes tredje sommar som ledare. Hon har tidigare trivts och njutit av att få jobba med sin stora passion, hästar.
Men i år blev allt annorlunda.
– Tidigare har jag mest hållit ridläger och tagit hand om barnen. Lönen var inte så hög, men jag brydde mig inte så mycket. Det var ett så roligt jobb. Men i år fick jag och min kompis mycket större ansvar, vi hade hand om nästan all verksamhet. Det blev för jobbigt.
Båda ledarna berättar om att de förväntades vara tillgängliga dygnet runt, att de fick större ansvar än vad de var bekväma med. De säger att de hade hand om lägrets jourtelefon, inridning av hästar, kontakt med hovslagare, veterinär – samt om verksamheten för barnen.
– Vi jobbade i princip dygnet runt och fick mer och mer arbetsuppgifter. När vi väl tog mod till oss att gå till ägarna och säga att våra kroppar inte orkade mer möttes vi av ett hånskratt, säger den andra ledaren och fortsätter:
– Vi gjorde allt för alla barn hela sommaren och många har varit väldigt nöjda. Men även vi har gränser.

Ägarna: Arbetstiderna följer schema
Ägarna George och Majken Hultgren har tidigare skrivit om arbetstiderna i en debattartikel i Kristianstadsbladet:
”Våra arbetstider följer skrivet dagschema: 08.15–12, 14–17, med lunchpaus 12–14. En timmes kvällsaktivitet vilken ledarna turas om att hålla. Kvällsjour för en ledare i taget om något skulle inträffa”.
I ett mejl till Kvällsposten skriver George Hultgren att det inte stämmer att de skrattade åt ledarna när de sa att de inte orkade längre.
”Inte alls. Vi är alltid glada av oss”.
”Trist att det blev såhär”
Den ena ledarens mamma berättar att hon till slut började bli orolig för sin dotter. När de inte fick något gehör från ägarna valde hon och den andra ledarens mamma att sjukanmäla sina döttrar och ta med dem hem. Enligt mamman sa ledarna upp sig samtidigt och var sjukanmälda under uppsägningstiden.
Dagen efter bad ägarna barnens föräldrar att komma och hämta hem sina barn. Lägret ställdes in.
– Det är trist att det blev så här, det hade inte behövt bli så om det fanns andra vuxna anställda där. Men en sådan här stor ridverksamhet kan inte hänga på två minderåriga tjejer, säger mamman.
George Hultgren svarar på Kvällspostens frågor i ett mejl:
”Vi har inte krävt mera än vad som normalt krävs på en arbetsplats. Otrolig uppståndelse för att två ungdomar lämnat sin anställning utan att iaktta uppsägningstiden enligt sitt kontrakt”.
Han har tidigare sagt att barnen på lägret inte lämnades ensamma när ledarna lämnade.
”Vi har lång erfarenhet av ungdomsverksamhet och Majken Hultgren är före detta högstadielärare/rektor och får väl anses kompetent att ta hand om ungdomar och besvärliga tonåringar. Lägsta ålder på två deltagare var tio år, övriga tolv till sexton”, skrev ägarparet i Kristianstadsbladet.