Klockan 10.19 under måndagsförmiddagen larmades räddningstjänst och ambulans till en brygga vid en campingplats i Malmö.
– Några privatpersoner såg någonting som de trodde var en kropp, säger Torbjörn Krokström, inre befäl vid Räddningstjänsten Syd.
Räddningstjänsten kunde få upp personen ur vattnet som sedan vårdades med HLR på plats.
– Personen har transporterats till sjukhus med ambulans, säger Torbjörn Krokström.
Polis är fortfarande på plats vid drunkningsplatsen.
– Vi har biträtt räddningstjänst och ambulans och är fortfarande på plats för att reda ut omständigheterna, säger Filip Annas, polisens presstalesperson i region Syd.
Förundersökning om försök till mord
Polisen har inte kunnat identifiera kvinnan och är i behov av tips från allmänheten. Kvinnan tros vara i 20-50-årsåldern.
– Hon lever och vårdas på sjukhus. Något mer vet vi inte. Har man sett något, eller om man vet vem kvinnan är ska man höra av sig till 114 14, säger polisens presstalesperson Filip Annas.
Området har sökts av med hjälp av bland annat helikopter och hundpatrull. Polisen kan inte utesluta brott och har därför inlett en förundersökning om försök till mord.
– Det finns inget som tyder på att brott har begåtts, men vi kan heller inte utesluta det och har därför inlett en förundersökning om försök till mord, säger Filip Annas.