När hemtjänsten i Malmö var hemma hos en 84-årig man och städade i april i fjol gjorde de en chockartad upptäckt.
De såg nämligen pornografiskt material med både barn och djur. Personalen slog därför larm till sina överordnade som sedan ringde till polisen, skriver Skånska Dagbladet.
Polisen tog därefter beslut om en husrannsakan och hittade då flera tidningar från 50- och 60-talet som innehöll barnpornografi. Mannen hade också tidningsurklipp där överfallsvåldtäkter och andra sexbrott syntes. Polisen hittade dessutom en VHS-kassett med liknande material.
Köptes in för 60 år sedan
I en pärm hemma hos 84-åringen fanns en samling noveller med liknande pornografiskt material.
– Det var personal från hemtjänsten som hittade materialet hos honom. En del av det låg framme relativt öppet, annat låg på olika platser i bostaden, säger Tanja Johansson, kammaråklagare, till Skånska Dagbladet.
84-åringen berättade för polisen att materialet köptes in under 50- och 60-talet och en tid då var det inte straffbart att inneha sådant material. Han hävdade också att han inte ens hade en VHS-spelare och kunde inte ens spela upp VHS-kasetten.
”Det är olagligt”
Trots att materialet var så gammalt kunde mannen dömas till dagsböter för barnpornografibrott.
– Det spelar ingen roll hur gammalt materialet är. Det är olagligt att inneha det nu. Min slutsats av domen är att tingsrätten tagit hänsyn till det, att det är själva innehållet som är straffbart, säger Tanja Johansson, till Skånska Dagbladet.