Lagom till att restriktionerna upphör och samhället öppnar upp rapporterar Region Skåne en avtagande smittspridning. Den senaste veckan är antalet nya fall 37 procent färre än veckan innan och smittan minskar i alla åldersgrupper utom den allra yngsta. Samtidigt har nu endast drygt två procent av alla i egenprovtagningen corona.
– Det är en positiv utveckling och nu är det upp till oss alla om vi ska kunna hålla i den, säger Eva Melander, smittskyddsläkare i Region Skåne.
Antalet som vårdas på sjukhus med corona har också minskat. Just nu vårdas 20 på vårdavdelning och 5 på intensiven.
”Bekymmersamt”
Samtidigt har vaccinationstakten också sjunkit i Skåne där fortfarande nästan 20 procent av alla vuxna inte har fått någon dos.
– Att vaccinationstakten nu sjunker är bekymmersamt. Fler behöver vaccinera sig för att vi ska hejda nya vågor av smittspridning och därmed fortsatt kunna öppna upp samhället och återgå till en mer normal vardag, säger Per Hagstam, biträdande smittskyddsläkare och vaccinsamordnare i Region Skåne i pressmeddelandet.
I samma pressmeddelande skriver regionen också att ”För den som är ovaccinerad gäller dessutom fortsatt att hålla avstånd till andra människor och att visa särskild försiktighet vid kontakt med personer i riskgrupper och med personer 70 år och äldre.”