Den stora bokstäverna K A L M A R pryder hamninloppet och är tänkt att synas för alla som far i Kalmarsund. Det är också tänkt att den nyinvigda skylten ska synas i tv när tävlingen Ironman går i Kalmar i helgen.
- Det var inte Hollywood vi tänkte på. Men både Hollywood och Kalmar är ju attraktiva platser, säger kommunalrådet som under den korta intervjun om skylten har svårt att låta bli att ösa superlativer om kommunen.
- Vi har haft en fantastisk sommar. Vi har haft fotbolls-EM. Vi är en kuststad som satsar mycket. Vi lägger 21 miljoner på kustnära projekt. Vi bygger en lång brygga rakt ut i sundet. Än är det inget kallbadhus eller bastu längst ut, men man vet aldrig vad som kommer.
En del av marknadsföringen
Samma sprudlande entusiasm över Kalmar driver kommunalrådet på sin egen blogg, Johans tankar. Han skriver om "Mer Kalmarsund" "Mer Möre" och "Mer Stadsliv".
Kommunalrådet vill att kommunen ska marknadsföras mer som en stad omgiven av vatten. Skylten är det senaste inslaget.