Efter tisdagens regnoväder och blixtnedslag i Kalmar, vilket orsakade översvämningar och strömavbrott i staden, har Kristianstad nu drabbats av det extrema vädret.
Från förmiddagen fram till och med 14.30-tiden arbetade räddningstjänsten med att tömma lokaler och hem.
– Vi prioriterade i första hand samhällsviktiga funktioner så som sjukhus och ålderdomshem, säger Mattias Östling.
Oro på sjukhuset
Bland annat är räddningstjänsten på väg till centralsjukhuset i Kristianstad.
– Vi har inventerat och försökt få bort så mycket som möjligt. Det mesta av vattnet ska vara borta vid 14.30-tiden. Men om det blivit några större skador återstår att se.
På centralsjukhuset i Kristianstad har det läckt in vatten.
– Skadorna har varit relativt små, men det har varit en störning för vår verksamhet trots allt, säger Markus Jeppsson, ingenjör på centralsjukhuset.
Under förmiddagen kom det in vatten i ett förråd med material, som har behövt röjas undan.
Vattenkaos på Ica Maxi
Ica Maxi i Kristianstad drabbades hårt.
– Det blev ohyggliga mängder vatten. Det kom in vatten både från taket och från brunnar. Och när det kommer från taket slår det ut elektronik. Självscanningssystemet slogs ut, säger Fredrik Rosengren som är vd på Ica Maxi i Kristianstad.
I butiken är läget pressat för personalen i nuläget och en annan medarbetare är mitt uppe i att försöka lösa situationen.
– Jag har jobbat här sedan -91 och så här har vi aldrig någonsin haft. Det har skapt problem, men allt har gått att lösa – personalen har gjort ett ohyggligt jobb, säger Fredrik Rosengren.
Vid 14.30-tiden kunde räddningstjänsten börja avveckla.
– Nu har till och med solen kommit fram, säger Mathias Östling, inre befäl på räddningstjänsten.