Efter två somrar utan festivaler kommer det smälla rejält på Refshaleön i Köpenhamn nästa sommar. Den 15 juni ställer sig superbandet Metallica på Copenhells scen.
– Det är en gigantisk ära för oss att kunna presentera ett så här stort band för Copenhells publik, säger festivalgeneralen Jeppe Nissen i ett pressmeddelande.
Festivalen har ställts in både 2020 och 2021 på grund av coronapandemin.
– Folk har hungrat efter att gå på festival i två år och de har behållit sina biljetter med tron att vi skulle vända tillbaka, och så gör vi det med det största bandet i rock- och metal-historien.
Ett fåtal biljetter släpps
På den stjärnspäckade festivalen får Metallica sällskap av band som Iron Maiden, Kiss och Judas Priest.
– Det är en av de starkaste festivaluppställningar någonsin på dansk jord, säger Jeppe Nissen.
Enligt Ekstrabladet blir det här Metallicas enda stopp i Norden under nästa sommar.
De flesta armbanden till festivalen såldes redan under 2020, men under nästa vecka släpps ett mindre antal biljetter.
Senast Metalliva spelade i Norden var i augusti 2019. Då fick konserten på Ullevi av Expressen/Kvällspostens recensent.