Visst, det kan låta lite märkligt med ett museum vars huvudattraktion är en dieselmotor.
Men det här är inte vilken motor som helst – utan världens största.
På Dieselhouse kan den som är intresserad av motorer – eller jättestora saker överhuvudtaget – se den gamla maskinen från 30-talet.
Hög som ett trevåningshus, lång som en stadsbuss – och med en effekt som motsvarar 45 000 mopeder – är den något utöver det vanliga.
– Egentligen är en dieselmotor inte alls spännande, men det är just att den är så fruktansvärt stor. De flesta har ju tittat in under huven på en bil och sett hur en motor ser ut. Den här har precis samma form och delar och komponenter, men den är hög som ett stort hus och inne i ett annat hus, säger Valle Westesson och fortsätter:
– Det är något med proportionerna jag blir tagen av.
Motorn dras i gång
Under motorns storhetstid användes den för att driva det dåvarande elverket på Islands brygge, där den drogs i gång när samhället toppade i energiförbrukning.
Ett par gånger i månaden kan man dessutom få se motorn "in action", då personalen på museet drar i gång den.
– Man kan gå tre våningar upp och titta på den från olika håll. Sen finns det lite annat också, lite nautiska och marina föremål, säger Valle Westesson.
Hur länge är man road av ett besök vid världens största dieselmotor?
– Om man är en ensam farbror på upptäcktsfärd stannar man nog i 75 minuter. Är man en barnfamilj som också är sugen på att äta Krølle-Bølle-is, då tror jag att man stannar i 40 minuter.
Valle Westesson är aktuell med boken "100 balla ställen i Köpenhamn". Under hela sommaren bjuder han på några av sina Köpenhamnspärlor i Kvällsposten.