Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Ingen HH-tunnel utan danskarna

Den danske transportministern Benny Engelbrecht (S) är mycket tveksam till planerna på en tunnel mellan Helsingborg och Helsingör, en så kallade HH-tunnel. Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S) beklagar uttalandet och säger att det inte blir något av tunnelprojektet om Danmark hoppar av, rapporterar SVT Helsingborg.

Eneroth understryker hur viktig han tycker att en fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör är och öppnar för nya samtal om ekonomin.

Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S) beklagar uttalandet från danske transportministern.
Foto: STINA STJERNKVIST/TT
Det ser ut att bli fortsatt färjetrafik mellan Helsingborg och Helsingør.
Foto: JOHAN NILSSON/TT

– Öresundsregionen är ju den starkast växande regionen, då behöver vi fler förbindelser, inte minst med järnväg, säger han till SVT.

I början av mars träffades de båda ministrarna. Men HH-förbindelsen stod inte på dagordningen då, och Engelbrechts utspel, som gjordes på onsdagen, var inget som Eneroth hade förutsett.

På frågan om det skulle vara möjligt att bygga förbindelsen utan dansk medverkan säger ministern till SVT:

– Nej, it takes two to tango. Det innebär att vi får fortsätta att diskutera tills vi når en överenskommelse.

TV: Vårfint på Tivoli i Köpenhamn