Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Hängflygare störtade över Ales stenar

Hit kan du vända dig om olyckan är framme.

En glidflygare fick under lördagen räddas från Ale Stenar på Österlen efter ett ha havererat med sin farkost.

Mannen ådrog sig misstänkta rygg- och nackskador och kunde senare föras i ambulans till sjukhus.

Larmet om att glidflygaren störtat i backen inkom till SOS vid 15.30-tiden på lördagen. 45 minuter senare var han på väg mot ambulansen och ytterligare en kvart därefter var han lastad i transporten.

Enligt inre befäl Gustav Sandell vid räddningstjänsten Syd ska det aktuella området vara en populär plats för glidflygare.

Vad som hände i det aktuella fallet är okänt - men mannen ska ha störtat i backen från 3-4 meters höjd.

– Han klagade på ryggsmärtor, men var vaken och talbar när vi kom fram, säger Gustav Sandell.

Mannen havererade på en plats som beskrivs som otillgänglig att ta sig fram till med vanliga fordon.

– Räddningstjänsten i Ystad har en fyrhjuling med släp och den användes för att rädda den skadade från platsen, säger Gustav Sandell.

Glidflygaren ska ha ådragit sig misstänkta rygg- och nacksmärtor. Vid räddningsinsatsen deltog personal från Ystad, Löderup och Borrby brandstationer.