Larmet om att glidflygaren störtat i backen inkom till SOS vid 15.30-tiden på lördagen. 45 minuter senare var han på väg mot ambulansen och ytterligare en kvart därefter var han lastad i transporten.
Enligt inre befäl Gustav Sandell vid räddningstjänsten Syd ska det aktuella området vara en populär plats för glidflygare.
Vad som hände i det aktuella fallet är okänt - men mannen ska ha störtat i backen från 3-4 meters höjd.
– Han klagade på ryggsmärtor, men var vaken och talbar när vi kom fram, säger Gustav Sandell.
Mannen havererade på en plats som beskrivs som otillgänglig att ta sig fram till med vanliga fordon.
– Räddningstjänsten i Ystad har en fyrhjuling med släp och den användes för att rädda den skadade från platsen, säger Gustav Sandell.
Glidflygaren ska ha ådragit sig misstänkta rygg- och nacksmärtor. Vid räddningsinsatsen deltog personal från Ystad, Löderup och Borrby brandstationer.