Det senaste året har varit tufft för för arbetssökande ungdomar utan tidigare arbetslivserfarenhet. Detta vill Borgholms kommun ändra på.
– Det är jättebra! Det blir mycket enklare för dem som inte har jobb, säger Tilda Ragvald Emilsson.
Tilda Ragvald Emilsson, 17, har redan ordnat sommarjobb på en restaurang. Några av hennes kompisar har också lyckats få jobb men hon vet om flera som inte har det.
– Alla har inte föräldrar som känner företagare. Vi ska ta hand om våra ungdomar och träna upp dem för ”riktiga” sommarjobb, säger Ilko Corkovic.
Få in en fot
Nyligen kom kommunen med det glädjande beskedet att alla ungdomar i Borgholms kommun mellan 15 till 17 år kommer få feriejobb - om de vill ha det.
Enligt Ölandsbladet gör kommunen satsningen för att inge hopp till ungdomar efter ett hårt pandemiår.
– Pandemin har gjort så att företag anställer färre och därför vill vi särskilt hjälpa ungdomar att få in en fot i arbete och merit att skriva på sitt cv, säger Ilko Corkovic.
Varje sommar erbjuder kommunen sommarjobb, så kallade feriejobb, till ungdomar mellan 15 till 17 år. Förra året sökte 100 ungdomar dessa tjänster och 70 platser tillsattes. I år är antalet platser obegränsat.
– I år har kommunen beslutat att lösa det för alla oavsett om vår budget räcker eller inte, säger praktiksamordnare Agneta Östberg.
Flera tjänster kommer vara utomhus inom gata och park. Utöver det har de beslutat att ett museum och olika föreningar i kommunen ska ta emot ungdomarna.
Ferietjänsterna kommer vara i tre veckor i två olika omgångar under sommaren.
– Redan förra året ville vi säga ja till alla men nu har vi ett klart beslut, säger Ilko Corkovic.