Trots hårda restriktioner i Skåne vårdas många på sjukhus och trycket på vårdpersonalen är högt.
I nuläget vårdas 29 på intensiven, vilket är en tangering av den högsta siffran för intensiven hittills.
– Skåne ligger alldeles för högt i förhållande till andra regioner som Stockholm och Västra Götaland när det gäller antalet patienter som vårdas på sjukhus, sade Pia Lundbom, hälso- och sjukvårdsdirektör i Region Skåne under torsdagen.
3000 kronor var
Personalen har jobbat under ovanliga omständigheter länge. Nu vill regionen belöna dem genom en generös julgåva.
– Vi vill genom en bonus tacka alla som slitit, ofta med långa arbetspass under lager av skyddsutrustning. Alla som på andra sätt bidragit till att hålla hela Region Skånes verksamhet i gång, säger Carl Johan Sonesson (M), ordförande i regionstyrelsen i Skåne, i ett pressmeddelande.
Alla som jobbar heltid eller nästan heltid får 3 000 kronor i bonus, utöver den extra julgåva som redan fattats beslut om. För de med lägre tjänstgöring finns reducerade bonusbelopp. Totalt kostar det region Skåne 170 miljoner kronor.
– 2020 har varit ett förfärligt år, alla anställda i Region Skåne har påverkats på ett eller annat sätt och kampen mot pandemin och dess efterverkningar fortsätter, säger Annette Linander (C), 1. v. ordförande i regionstyrelsen i Skåne.