I dag fälldes Sahbi Zalouti, 39, Mounir Dhahri, 46, Omar Abdalla Aboelazm, 32 och Munir Awad, 31, för att ha planerat terrorattacken mot tidningsredaktionerna, som skulle ha skett den 29 december 2010. Rätten i Glostrup dömde de fyra männen till 12 års fängelse.
Männen, som alla har anknytning till Sverige, är åtalade för terrorbrott och vapenbrott. Alla är svenska medborgare utom Mounir Dhahri, som har turkiskt medborgarskap.
I slutet av december 2010 greps tre av männen i en lägenhet i Herlev i Danmark efter en lång tids avlyssning och spaningssamarbete mellan svensk och dansk säkerhetspolis. Polisen hittade då också vapen, ammunition och en mp3-spelare med sånger om jihad. Den fjärde, Sahbi Zalouti, som hoppat av resan till Köpenhamn från Stockholm i Jönköping, kunde gripas i en lägenhet i Järfälla.
Nekar till brott
Alla fyra har nekat till terrorplanerna. Mounir Dhahri har dock erkänt att en k-pist som beslagtogs i samband med gripandet tillhörde honom. 46-åringen hade varit försvunnen i tio års tid innan han i november 2010 kom tillbaka till Sverige. Enligt åklagarna har han befunnit sig i Waziristan i Pakistan där talibanerna och al-Qaida har en stark ställning.
De fyra männen döms för att ha planerat en terrorattack mot Jyllands-Postens och Politikens gemensamma tidningshus vid Rådhusplatsen i Köpenhamn. Enligt åklagarna skulle männen storma in i byggnaden och försöka döda så många som de hann.
På kvällen skulle "årets fynd" inom dansk idrott tillkännages. På plats bland gästerna skulle också finnas kronprins Frederik. Åklagarmyndigheten har arbetat utifrån en teori om att arrangemanget var de fyra männens mål.
Skulle binda offren
Enligt danska säkerhetspolisen, PET, avvärjdes attacken dagen eller dagarna innan den skulle genomföras. Hos de misstänkta beslagtogs både vapen och ammunition och buntband, som männen troligen skulle binda sina offer med.
Attacken skulle vara en hämnd för Jyllands-Postens publicering av de numera världsberömda så kallade Muhammedteckningarna. Rätten är enig om de fyra åtalades skuld.
– Jag kan säga att domarna och nämndemännen är eniga om att de åtalade är skyldiga, säger rättens ordförande Katrine B Eriksen, enligt TT.
Männen frikänns på två punkter gällande vapeninnehav, på grund av teknikaliteter. Det kommer dock inte att inverka på straffens längd.
Yrkar 16 år
Åklagaren kräver 16 års fängelse för Mounir Dhahri, som anses vara huvudman. För Munir Awad och Omar Abdalla yrkar åklagaren 14 års fängelse vardera och för Sahbi Zalouti fängelse i 14–16 år.
Munir Awad valde att tiga sig igenom hela rättegången. Rättens ordförande säger att rätten anser att han borde haft intresse i att förklara hur sakerna hängde ihop, om det nu var så att han inte var med i en terrorkomplott.
– I stället valde han att tiga hela tiden. Det belastar honom i förhållande till frågan om skuld, säger han enligt TT.
Munir Awad har tidigare varit gripen för misstankar om terrorism. Den ena gången var vid den somaliska gränsen, den andra gången i Pakistan. De gångerna släpptes han utan åtal.
Klantiga terrorister
Terrorexperten Magnus Ranstorp vid Försvarshögskolan säger att danska myndigheter vill statuera exempel genom stränga straff.
– Jag är inte förvånad över att de förklaras skyldiga. Det ligger ett gediget spaningsarbete bakom. När sedan dessutom en av de misstänkta vittnar mot sina kamrater så försvårar det ju inte för åklagarna, säger han, till TT.
I det stora hela tycker Magnus Ranstorp att det handlar om en grupp ganska klantiga terrorister.
– Rättegången har dock inte fått den uppmärksamhet som den förtjänat. Den har drunknat i Breivik-saken, säger han.