Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Flicka våldtagen vid kyrkogård efter fest

Följ senaste nytt i Expressen TV – vi sänder direkt mellan 07 och 23 varje vardag och mellan 11 och 20 på helger.
Det misstänkte brottet ska ha ägt rum vid Södra kyrkogården i Kalmar.
Foto: Google maps

En flicka i 15-årsåldern ska ha blivit våldtagen vid en kyrkogård i Kalmar på onsdagskvällen.

En man har anhållits misstänkt för grov våldtäkt mot barn.

– Vi är angelägna om att komma i kontakt med personer som har varit i området, säger Robert Loeffel, polisens presstalesperson, till Barometern

Det var förbipasserande som lade märke till flickan efter en misstänkt våldtäkt i Södra Kyrkogården i Kalmar och anmälde till polisen att hon blivit våldtagen.

Flickan ska enligt uppgift ha varit på en fest i den närliggande Kalmarsundsparken tidigare under kvällen. 

En man i 20-årsåldern greps i närområdet och har nu anhållits misstänkt för grov våldtäkt mot barn. Han ska förhöras under torsdagen.

Polisen söker vittnen som har rört sig i området runt Södra kyrkogården i anslutning till Kungsgatan och Kalmarsundsparken vid 21–22-tiden på onsdagskvällen.

TV: Fler nyheter från Sydsverige

Man ”rentvåddes” för våldtäkt mot barn i parallell rättegång.