Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Fler olagliga ålfiskeredskap hittas

Rekordmånga förbjudna fiskeredskap för att fånga ål har i år hittats längs Blekinges kust, rapporterar SVT Blekinge.

Ålen är sedan flera år rödlistad och privatpersoner får inte fiska den. Bara licensierade ålfiskare får ta upp ål och då endast under nio månader om året.

Trots att ålen är hotad avslöjas olagligt fiske i Östersjön och Havs- och vattenmyndigheten (Hav) har hittills i år tagit 226 olagliga redskap i beslag vilket är drygt 20 fler än förra året.

Trots att beslagen ökat tror inte Björn Stührenberg, kontrollkoordinator på Hav, att det är fler personer som tjuvfiskar ål.

– Vi letar på rätt ställen helt enkelt. Eftersom redskapen inte är märkta får man lära sig var de lägger redskapen och leta där, säger han, till SVT Blekinge.