Det var redan på 1780-talet som huset byggdes i den lilla byn Östanå i Östra Göinge kommun i nordöstra Skåne.
Genom åren har korsvirkeshusets funktion varit många, men i modern tid har det framför allt använts till konferenser, bed & breakfast och hotellverksamhet.
– Backar man bandet så var det ett danskt konstnärspar som först köpte upp det och renoverade det ordentligt innan det gick i konkurs. Sedan har det bytt ägare vid flera tillfällen tills en man inom grossist- och möbelbranschen köpte upp det som kontor, lager och utställning i första hand, säger Felix Lindström, mäklare.
Kan vara Europas största
Korsvirkeshuset är det största av sin sort i hela Norden, kanske även i hela Europa.
– Vi har läst till oss att det till och med kan vara Europas största korsvirkeshus, säger Felix Lindström.
Efter att den senaste ägaren tagit över huset och flyttat in sin verksamhet slog coronapandemin till, vilket skapade stora problem. Nu har de alltså bestämt sig för att sälja och utgångspriset är 3,8 miljoner kronor.
– Från början är detta egentligen en lagerlokal för spannmål och annat. Huset har också varit betydligt större om man tittar på gamla bilder. Det fanns nämligen en vinkelbyggnad till, säger Felix Lindström.
”Billigt pris”
Huset är uppdelat på tre våningar samt en källare. Varje våning är 300 kvadratmeter stor.
– Det finns 25 rum med 40 bäddar. Det finns ungefär en toalett och dusch för varje två rum. I huset finns även ett restaurangkök, loungeområden, matsal och sociala ytor, säger Felix Lindström.
När hotell- och konferensverksamheten var i full drift för tio till 15 år sedan såldes korsvirkeshuset för hela åtta miljoner kronor. Ett pris som nu mer än halverats.
– Det kan upplevas som ett billigt pris men vi har fått in flera spekulanter. Man får mycket för pengarna. Samtidigt krävs det en del investeringar, till exempel för eluppvärmningen. Man behöver tänka solceller eller bergvärme, säger Felix Lindström.
Förutom korsvirkeshuset får köparen även 1,7 hektar mark i en parkliknande trädgård samt en alldeles egen paviljong. Verksamheten i korsvirkeshuset kan även kombineras med det intilliggande Pappersbruket som erbjuder lokaler för bröllop och konferenser i en industriell miljö.