Gå direkt till sidans innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

”Därför betyder Petter så mycket för mig”

Svensksodlade julrosor hör julen till.
Foto: EMILIA AHLGREN / BLOMSTERFRÄMJANDET
Karl Fredrik med vinterns hyacintblommor.
Foto: EMILIA AHLGREN / BLOMSTERFRÄMJANDET
Under julfirandet serveras även Karl Fredriks vinter-rosé.
Foto: Caroline Göransson
Karl Fredrik och Petter är framgångsrika företagare på Österlen.
Foto: TV4

Tv-profilen Karl-Fredrik Gustafsson, 35, förbereder julen på Eklaholm.

I år väntar ett traditionsfyllt och glittrigt julfirande för 28 gäster i stora matsalen.

– Jag älskar att laga mat och duka borden. Det gör mig lugn i sinnet, säger han.

Det har varit ett minst sagt hektiskt år för Karl-Fredrik och sambon Petter Kjellén, 39, på Österlen.

Tv-programmen om paret på Eklaholm har skapat stjärnstatus och besökare har under flera säsonger närmast stått i kö för att få besöka trädgårdsföretaget i Löderup.

Företagets försäljning har samtidigt skjutit i höjden. Under senaste redovisade verksamhetsåret fördubblades omsättningen till tio miljoner kronor. I år har kurvorna fortsatt peka uppåt.

Vid sidan om trädgårdsförsäljningen har Karl-Fredrik och Petter även startat näthandel och blivit vinproducenter.

Säljer bäst

Karl-Fredriks nyligen lanserade vinterrosé är en italiensk Prosecco och finns i 76 Systembutiker. Enligt honom själv är det en av de roséviner som säljer bäst i Sverige just nu.

Det betyder att pengarna rullar in?

– Alla förstår väl att pengar är inblandat. Och det är klart, fortsätter det så här får det betydelse, säger Karl-Fredrik leende.

Samtidigt betonar han att paret lagt ner mycket arbete på vinet. Men pengar betyder inte allt.

– Det viktigaste är att vi trivs med tillvaron och känner harmoni i vardagen.

Under julhelgen drar sig Karl-Fredrik och sambon Petter därför tillfälligt tillbaka under ett par dagar för att njuta av traditionsenlig jul hemma på gården. På annandagen öppnar de igen.

– Förra julen försvann ju med pandemin. Nu tar vi igen allt och bjuder 28 gäster. Det blir en storslagen jul. Petters föräldrar och systrar med syskonbarn kommer, liksom flera andra nära och kära, säger Karl-Fredrik.

Färska grönkålsblad

Maten blir traditionell med gröna inslag. Mycket finns fortfarande att hämta in från Karl-Fredriks köksträdgård på Eklaholm. 

Bordsdekorationerna står Karl-Fredrik förstås själv för. I matsalen kommer det bland annat att dofta från amaryllis och härligt röda vintertulpaner.

Till bordsdekorationerna använder Karl-Fredrik färska grönkålsblad, grankvistar, vita anemoner och en skål med äpplen och apelsiner.

– Jag älskar verkligen att laga mat och fixa dukningen. Det ger mig ro i själen, säger Karl Fredrik.

Sambon Petter tar ofta ansvaret för desserterna vid festsammanhang.

Karl Fredrik och Petter är i flera avseenden varandras motpoler. Medan Karl-Fredrik skyndar och tar snabba beslut är Petter den som gärna vill fundera och tänka efter lite först.

Kompletterar varandra

Paret har allt mer kommit in på det där med att hälsan måste gå först.

– Jag känner mig stark och skuttar upp ur sängen varje morgon. Men Petter har gett mig insikten om att det är viktigt att reflektera över vad man gör. Han säger ibland att jag jag tar på mig för mycket. Jag uppskattar att han drar lite i handbromsen ibland, säger Karl Fredrik.

Tv-profilen beskriver det som att paret ger trygghet för varandra,.

– Tillsammans är vi ett vinnande koncept, säger han. 

Till våren sänder TV4 tredje säsongen av ”Karl Fredrik på Österlen”. Programmen är redan inspelade.

En ny storslagen bok om blommorna på Eklaholm ges ut på Bonnier Fakta under våren. 

Samtidigt fortsätter Karl Fredrik och Petter att satsa på sitt Eklaholm. Det gamla stallet får nytt golv och tas i anspråk för stora möbler, vintage och antikviteter på 600 kvadratmeter.

Privat har paret inlett sitt hemliga projekt med ett nytt boende där de ska kunna dra sig tillbaka och ladda batterierna.

Lyxig renovering

I dag bor Karl Fredrik och Petter fortfarande mitt i verksamheten på Eklaholm – men över tid har de insett att det blir ohållbart när gränsen mellan jobb och det privata suddas ut.

Karl Fredrik betonar att paret även i fortsättningen ska vara skrivna på Eklaholm. Det nya huset ska fungera som behövlig tillflyktsort mellan varven.

Men var det nyköpta huset huset ligger vill tv-profilen inte avslöja.

– Bara att det ligger på pendlingsavstånd till Eklaholm, att det är ett stenhus från 30-talet och att det ska bli en plats för oss själva, säger han.

Huset får en total översyn under vintern. I huset inreds med kök, matsal och bibliotek. Ovanvåningen får flera sovrum, bland annat ett master-bedroom. I källarvåningen planeras vinkällare och ett spa med handslaget badkar i mässing.

I trädgården planeras dessutom för både pool och orangeri.

Vad kostar allt detta?

– Det behåller vi för oss själva. Men vi satsar mer än huset kostade, säger Karl-Fredrik hemlighetsfullt.

Senast den 1 juli nästa år beräknas allt vara klart. 



FLER NYHETER I KVÄLLSPOSTEN