Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

69 personer smittade vid julbord

Två teorier: Så uppstod omikronvarianten.
Enligt Anette Lykke Petri på Styrelsen for Patientsikkerhed finns det koppling mellan julbordet, Martin Jensen-konserten i Ålborg och utbrotten på de tre skolorna.
Foto: Jon Norddahl / Styrelsen for patientsikkerhed
Av 150 deltagare på ett julbord i danska Viborg har nu 69 konstaterats vara smittade.
Foto: FOTOGRAFERNA HOLMBERG TT NYHETSBYRÅN
Forskning visar att omikronvarianten är mer smittsam men det finns teorier om att den ger en mildare sjukdom.
Foto: Shutterstock

Av 150 deltagare på ett julbord i danska Viborg har nu 69 konstaterats vara smittade av omikronvarianten. 

Julbordet är också källan till att smittan spridits till tre skolor i området. 

– Vi kan konstatera att det går väldigt fort, säger Anette Lykke Petri på Styrelsen for Patientsikkerhed. 

Det var den 27 november som 150 personer samlades för att äta julbord tillsammans i den danska staden Viborg. 

Nu har 69 av dessa konstaterats vara smittade med den nya omikronvarianten av coronaviruset. Dessutom visar det sig att smittan spridit sig till tre skolor i området. Även besökare på en konsert som ägde rum samma kväll har drabbats. 

– Vi kan konstatera att smittan kan spåras till samma källa, och därmed finns det en koppling mellan julbordet, Martin Jensen-konserten i Ålborg och utbrotten på de tre skolorna, säger Anette Lykke Petri på Styrelsen for Patientsikkerhed i ett pressmeddelande. 

Skolorna det rör sig om är Viborg Katedralskole, Midtbyens Gymnasium och Viborg Gymnasium.

Spridningen är unik i Danmark. 

– Att sociala arrangemang kan fungera som smittkällor är välkänt, men julbordet i Viborg är den största av sitt slag. 

Efter utbrottet på ett julbord i Danmark sprider sig omnikronvarianten snabbt på Jylland i Danmark.
Foto: Colourbox

Stigning med 1 350 procent

Under måndagen informerade SSI att det totalt har registrerats 261 omikronfall i Danmark. Vilket är en stigning med 1 350 procent på bara några dagar. I fredags var siffran 18. 

Utvecklingen går åt helt fel håll, enligt Henrik Ullum vid Statens Serum Institut. 

– Vi ser en oroande stigning i antalet omikronfall. Det finns nu smittkedjor där det inte finns någon koppling till utlandsresor, säger han till TV2

Forskning visar att omikron är mer smittsam och har en högre komponent av luftburen smitta. Men det finns förhoppningar om att varianten ger en mildare sjukdom.

– Det finns indikationer på det. Är det så att viruset är mycket mer smittsamt, men ger en mildare sjukdom, så är det väldigt bra nyheter, säger Björn Olsen, professor i infektionssjukdomar vid Uppsala universitet, till Expressen. 

Även Annika Linde, som statsepidemiolog mellan 2005 och 2013 hoppas att det är så.

– Under alla pandemier har virus muterat ner sig vad det gäller hur svår sjukdom man får. Det är en from förhoppning att det är så med omikron.

TV: Fler nyheter om corona

Därför är WHO oroliga över omikron.