Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

43 personer smittade efter stor studentfest

Så var studentfirandet i Malmö
Mats Erntell, smittskyddsläkare i Halland, ser allvarligt på studentpuckeln på coronakurvan.
Foto: ANDERS ANDERSSON / SCANPIX SWEDEN
Många studenter har firat så att de blivit sjuka. OBS: Arkivbild.
Foto: ANDERS YLANDER / ANDERS YLANDER GT/EXPRESSEN

En studentfest i Laholm med upp emot 200 deltagare har kritiserats hårt på grund av smittorisken. 

Nu står det klart att 43 personer smittades med covid-19 under studenten.

I samband med skolavslutningen i juni hölls en stor privat studentfest i Laholm, som lockade upp emot 200 ungdomar, enligt smittskyddsläkaren Mats Erntell.

Efteråt kunde man konstatera att många ungdomar med koppling till festen har sökt vård med misstänkt covid-19.

– Det var inte riktigt oväntat att studentfesterna skulle kunna ge fall, men man blir lite besviken när det blir en sådan här jättesamling, för det är precis det vi har varnat för, sa Mats Erntell till SVT Nyheter Halland efter festen.

Konsekvenserna är nu tydliga.

Totalt testade 64 personer positivt för covid-19 i Laholms kommun under juni månad – och 43 av dem ska ha smittats under studenten.

Under vecka 25 – veckan innan studenten – rapporterades totalt fem fall i kommunen. 

– I vecka 26 får man en rejäl ökning av smittade med covid-19, framförallt i åldersgruppen 15-24 år, då 24 senare testas positivt. I Laholm ser man tydligast att det sker något om man jämför de halländska kommunerna, säger smittskyddsläkare Mats Erntell till Hallandsposten.

Ökning av unga fall i Skåne

Även i Skåne har det förekommit uppgifter om att studentfiranden har orsakat fler coronafall.

Den senaste tiden har Region Skåne kunnat se en fortsatt ökning av antalet fall som gäller barn, ungdomar och unga vuxna.

– Jag har full förståelse för att många börjar trötta på både pandemin och alla de rekommendationer som finns, men vi måste påminna varandra om att fortsätta hålla i och kämpa, säger smittskyddsläkare Eva Melander i ett pressmeddelande.

TV: Diyora tog studenten – nu utvisas hon

18-åriga Diyora utvisas ur landet med sin mamma