Klockan 11.27 på fredagen fick den danska polisen larm om en skottlossning. Tre personer påträffades skjutna i Rødovre kommun, utanför Köpenhamn. Ett av offren, en 17-årign pojke, avled på sjukhuset. Det rapporterades först att pojken var svensk medborgare men polisen korrigerar nu uppgifterna och meddelar att 17-åringen är från Bulgarien, och som kom till Skandinavien tidigare i år.
Utöver 17-åringen ska ytterligare två personer, en 28-åring och en 15-åring, ha träffats. Under gårdagen var 28-åringens tillstånd kritiskt men uppges under lördagen vara stabilt. Den 15-årig pojken ska ha skadats i ena handen. Pojken går i en närliggande skola och har vårdats på sjukhus, rapporterar TV2.
Det är oklart om den dödade 17-åringen bor i Danmark eller om han var på besök. Anhöriga ska vara underrättade.
Dansk polis misstänker att skjutningen har kopplingar till ”biker- och gängmiljön”.
– Det har jag ingen kommentar på. Vi utreder brett, säger Mads Dam, vakthavande vid Københavns Vestegns polis.
Ingen gripen
De två som skadades var danska medborgare, uppger Dam. Enligt polisens hemsida ska två misstänkta gärningsmän klädda i svart ha setts springa från platsen efter skjutningen.
Än så länge har ingen misstänkt gripits.
Skjutningen skedde utanför en frisörsalong i Rødovre kommun, utanför Köpenhamn. Frisörsalongen ägs av en 28-åring man i från Malmö. Enligt vittnesuppgifter till BT ska en av de skjutna vara ägaren, men polisen vill varken bekräfta eller dementera uppgifterna.
– Det vill eller kan jag inte, utredningen är pågående, säger Mads Dam.
Flera skjutningar
Det är andra dagen i rad som skott avlossas på öppen gata i huvudstadsområdet. På torsdagen inträffade skottlossning i ett butikskvarter i stadsdelen Nørrebro i Köpenhamn. En känd kriminell man med anknytning till gängmiljön träffades i ryggen och avled kort därpå.
En timme efter dådet grep Köpenhamnspolisen två män, varav den ena var en 21-åring från Göteborg. Mannen som tidigare är dömd för flera grova brott i Sverige är nu misstänkt för mord. De två männen häktades av Köpenhamns tingsrätt i fredags.
Det är i nuläget oklart om fredagens skottlossning är kopplad till torsdagens mord. Polisen ska dock enligt BT samarbeta mellan de båda utredningarna, även om det är för tidigt att säga om det finns någon koppling.
– Det är för tidigt att säga, säger Knud Hvass, chef för avdelningen för organiserad brottslighet i Köpenhamnspolisen, till TV2.
VET DU MER? HAR DU BILDER?
• Kontakta Expressen på 71717@expressen.se eller skicka SMS/MMS till 71717
• Här kan du läsa mer om hur du tipsar Expressen