Slipp ryggvärken - börja uföra yoga
Nästan alla människor har någon gång ont i ryggen eller nacken. Med medicinsk yoga och mindfulness kan du få hjälp mot värken. Här är fyra enkla övningar som kan hjälpa dig som har ont.
Det är normalt, om än jobbigt, att ha ont i ryggen eller nacken någon eller några gånger i livet. Det drabbar så gott som alla. Men uppemot tio procent av oss får svåra, långvariga och upprepade besvär. De flesta som drabbas är i 40- till 50-årsåldern även om yngre också får ont. Då brukar värken emellertid oftare vara övergående.
Kan leda till depression
Om man har besvär som man inte klarar av att leva normalt med och inte söker hjälp kan det leda till alltifrån depressioner och social isolering till att man inte mäktar med sitt arbete. Fler kvinnor än män tvingas sjukskriva sig och rygg- och nackvärk är en av de dominerande orsakerna till att människor måste förtidspensioneras.
Vår rygg är utsatt för normalt åldrande precis som allt annat i kroppen. Det innebär att diskarna blir hårdare, stelare och kan sjunka ihop vilket kan leda till besvär. Vad du har för jobb påverkar också risken att drabbas, men det är inte bara fysiskt tunga arbeten som kan ge problem. Kontorsarbete innehåller till exempel ofta långvarigt sittande, fokusering framför datorn, monotoni och stress.
– Om man inte trivs på sitt arbete, har problem med chefen eller arbetskamraterna, så är det också en viktig riskfaktor för att utveckla långvariga besvär, säger Irene Jensen som är professor i företagshälsovård på Karolinska institutet.
"Säg inte nej till roliga aktiviteter"
Smärtan börjar oftast på ett begränsat ställe men när problemen väl har börjat brukar de sprida sig så att det mer handlar om generell värk i ryggen. Troligtvis beror det på att man spänner sig och går konstigt när man får ont.
Om besvären inte är övergående, om du har nervpåverkan så att ben eller armar domnar eller om du är orolig för din smärta är det dags att söka hjälp. En faktor som har stor betydelse för hur besvären utvecklar sig är hur du psykosocialt hanterar dina besvär. Att säga nej till alla roliga aktiviteter gör oftast problemen värre.
– Tidigare kunde inte heller vården ge adekvata råd utan man ordinerade lite tabletter och vila vilket är precis motsatsen till vad man ska göra.
Sara Blomberg (som utför övningarna på alla bilderna) har tagit fram ett minfulnessprogram som är anpassat för människor med hektisk vardag. Instruktioner till alla övningar hittar du på cd-skivan "Mindfulness för dig i farten – Ett 8-veckors program för dig i farten". Sara Blomberg driver företaget Dharma kommunikation där hon arbetar för att sprida mindfulness och medicinsk yoga genom utbildningar, föreläsningar, kurser, retreat och produkter. Mer information: Www.dharmakommunikation.se.