Ser sidan konstig ut?

Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa halsoliv i ett bättre anpassat format?

MobilTabletDator
En ny behandling mot atopiskt eksem har blivit godkänd inom EU.
En ny behandling mot atopiskt eksem har blivit godkänd inom EU.
En ny behandling mot atopiskt eksem har blivit godkänd inom EU.
En ny behandling mot atopiskt eksem har blivit godkänd inom EU. Foto: Shutterstock

Nytt läkemedel mot eksem har godkänts: ”Stor effekt”

En ny behandling mot atopiskt eksem har blivit godkänd inom EU.

I en studie, publicerad i ansedda The New England Journal of Medicine, upplevde sju av tio patienter 75 procents förbättring av eksem till följd av läkemedlet efter tolv veckor.

– Det här är vi väldigt glada för, säger överläkare Olav Sundnes.

Den nya medicinen heter Cibinqo, har utvecklats av läkemedelsjätten Pfizer och fick sitt godkännande i höstas:

– För vuxna som lever med måttlig till svår atopisk dermatit kan Cibinqo ge lindring av det typiska symtomet intensiv klåda och har visat snabb förbättring i fråga om minskning av eksem, omfattning och svårighetsgrad av sjukdomen jämfört med placebo, säger Peter Nilsson, senior medicinsk rådgivare inom dermatologi på Pfizer i Sverige. 

Expressen Premium - Digital prenumeration

Hälsoliv är nu en del av

Prenumerera på Expressen Premium för att ta del av allt vårt innehåll.

  • Första veckan är gratis för alla nya prenumeranter
  • Därefter är priset 89 kr/mån
  • Digital tillsvidareprenumeration
  • Ingen bindningstid – säg upp online när du vill

Genom att klicka på "STARTA PREMIUM" godkänner du Bonnier News AB:s (org.nr. 559080-0917) prenumerationsvillkor för Expressen Premium och bekräftar att du tagit del av personuppgiftspolicyn. Av tekniska skäl kan ett belopp på 1 kr komma att reserveras på ditt konto, men betalas tillbaka inom kort.