De röda London-bussarna blev blå för John Pettigrew. Han hade ätit för mycket Viagra.
De röda London-bussarna blev blå för John Pettigrew. Han hade ätit för mycket Viagra. Foto: NI SYNDICATION/FLETCHER och AP

Åt mycket Viagra - ser allt i blått

Viagra får John Pettigrew, 58, att se blått.
Efter att tvåbarnspappan tryckt i sig för många piller är hela världen blå.

Frånskilde rörmokaren John Pettigrew från engelska Brighton fick problem med potensen när han skulle ha sex igen efter ett års uppehåll.


Läkaren skrev ut Viagra - men John Pettigrew toppade upp med några extra piller han köpt över nätet.


- Jag medger att jag inte följde föreskrifterna på paketet. Men jag hade för kul, säger Jon Pettigrew till The Sun.


Ångrar sig

- Jag fick inga bieffekter så jag trodde inte det skulle skada att öka dosen.


Nu ångrar han sitt tilltag.


Efter att ha överdoserat de blå pillren ser han nu allt i ett blått töcken.


Till och med de klassiska engelska röda postlådorna är blå.


- Jag skulle ge upp allt sex i hela världen för att kunna en röd postlåda igen, säger Jon Pettigrew.


Känd biverkan

Nu genomgår han tester för att se om blåseendet är permanent.


Viagratillverkaren Pfizer säger till The Sun att en del män upplever en lätt blåton efter att ha tagit pillren och varnar användarna att inte överskrida den rekommenderade dosen.

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer

5 nr av ToppHälsa + varma tights från Röhnisch. Köp nu!