På torsdagen lämnades utredningens slutbetänkande till regeringen, skriver Göteborgs-Posten på nätet.
Utredaren Raymond Grankvist ger ett flertal förslag, bland annat att utländska fordon ska betala trängselskatt, att förseningsavgiften ska sänkas - och att kommuner ska få ökat inflytande över exempelvis placeringen av betalstationer, skriver GP.
– Kanske kan kommunerna få den friheten. Men då gäller det också att de ser till att trängselskatten ger de intäkter stat och kommun kommit överens om, säger infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Svärd (M) till GP.
Hon öppnar i samband med förslaget om ökad frihet upp för höjningar av trängselskatten.
– Ger trängselskatten plötsligt ger mindre intäkter måste kanske skatten höjas, säger Elmsäter-Svärd till GP.
Utländska fordon ska betala
Förslaget som utredaren Raymond Grankvist har lagt innebär också att utländska fordon ska betala trängselskatt från och med 2014, och att betalningen ska ske antingen via internet eller med hjälp av så kallade transponder i fordonen, enligt GP.
Det faktum att utländska fordon inte behöver betala trängselskatt har fått stor kritik, och branschorganisationer har uttryckt oro över att det kommer att ge utländska företag fördelar och skapar en obalans i konkurrensen.
Ytterligare en del i utredningens förslag är att förseningsavgiften ska sänkas. Den som passerar betalstationer utan att sedan betala räkningen får i nuläget betala en förseningsavgift på 500 kronor. GP skriver att utredaren föreslår en sänkning till 100 kronor.