Läkaren och filantropen Gunhild Stordalen, 42, har länge profilerat sig i frågor som rör klimat och djurskydd.
Nu tar hon ytterligare ställning – i frågan om gåslever.
”Oavsett om mitt fokus är på de större sakerna och systemförändring, kan mindre saker göra mig arg. Som att se gåslever på en meny 2021.”, skriver hon i ett inlägg på Instagram.
Merparten av den gåslever som serveras på restauranger är ett resultat av tvångsmatning av gäss, som under ett par veckor tvingas i lika mycket mat som de normalt äter under ett helt liv. Tvångsmatningen av gässen motsvarar att en människa skulle äta 20 kilo pasta under en dag, uppger Stordalen i inlägget.
Tvångsmatningen får i vissa fall gässens lever att tiodubblas i storlek innan de till sist slaktas.
”Vid den här punkten kan många gäss knappt andas och kippar efter luft”, skriver Stordalen.
Uppmanar till restaurangbojkott
Lösningen, menar hon är mer översyn och förbud.
”Vissa argumenterar att gåslever kan vara etiskt (frigående och utan tvångsmatning) men en sak är säker: gåsleverindustrin kan inte vara det - åtminstone inte utan massiv översyn.”, skriver Stordalen i inlägget.
Gunhild Stordalen listar ett tiotal restauranger och kedjor som hon bojkottar och uppmanar samtidigt hennes följare att fylla på med restauranger som hon har missat.
Till sist vänder hon sig till Jonas Gahr Støre, partileradere för norska Arbeiderpartiet som vann det norska valet i september, och säger att Norge bör höra till de länder som förbjuder import av gåslever.
https://www.instagram.com/p/CUr_UNDKWJX/