Mot Sirius förra söndagen svarade Tim Andersson Carlsson för sitt tredje hattrick på de fyra senaste matcherna.
Han avslutade sedan showen med att avgöra bottenmötet med att lägga in mål nummer fyra i förlängningen.
Totalt har det blivit 22 mål på elva matcher.
– Vi har bra veckor bakom oss i femman och det finns inte så mycket att klaga på personligen heller, sa Tim Andersson Carlsson i SportExpressen Play efter matchen.
– Det är bara att fortsätta när det går bra så det är kul.
Tim Andersson Carlsson leder SSL:s målliga
19-åringen är i ensam ledning SSL:s målliga.
Storstjärnor som Linus Nordgren (21), Alexander Galante Carlström (20) och Kim Nilsson (19) är närmast bakom.
Men när nya förbundskaptensduon Thomas Brottman och Niklas Nordén presenterade sin rekordstora trupp tidigare i veckan fanns Tim Andersson Carlssons namn inte med.
Niklas Nordén såg forwardens uppvisning på plats i IFU Arena och är imponerad, trots att ”TAC” inte var ett av de 41 namnen.
– Han ser givetvis spännande ut i den rollen han gör för Fagerhult. Det är klart imponerande att göra fyra mål. Imponerande skytte.
Kihlblom: ”Måste bygga på verktygslådan”
Fagerhults tränare Johan Kihlblom är inte besviken över Tim Andersson Carlssons frånvaro i truppen.
Han tycker att det är för tidigt för 19-åringen att dra på sig den blågula a-lagströjan.
– Tim har ett skott i absolut världsklass. Det finns få spelare i världen som har samma träffsäkerhet och förmåga att hitta förbi täck. Men han är väldigt ung och orutinerad och han måste bygga på sin verktygslåda med ett par verktygsfack till innan ett landslag eller topplag i SSL ska ligga i pipelinen. Det har gått jäkligt fort och hans utveckling är häftig att följa, men det stora jobbet ligger fortfarande framför honom, säger Kihlblom.
Elfteplacerade Fagerhults nästa match är en ny livsviktig drabbning mot en bottenkollega. Denna gång väntar Höllviken som ligger på 13:e plats. Matchen sänds i SportExpressen Play med start 16.20.