Tidigare i år tog Småkronorna – med bland annat Frölundas supertalang Lucas Raymond i laget – sitt första guld någonsin i U18-VM.
För att ytterligare inspirera laget får spelarna nu råd av Henrik Lundqvist, svensk hockeys kanske största stjärna.
NHL-målvakten kliver in i omklädningsrummet för att säga några sanningens ord – som en del av en ny reklamfilm.
– Oförglömliga ögonblick föds ur stora möjligheter. Det vi gör i dag kommer att påverka framtiden. Det är er tur att glänsa, säger Lundqvist bland annat till Småkronorna.

”Riktigt rolig inspelning”
Sedan avslutar han sitt brandtal till spelartruppen:
– Det är först schampo – sen balsam.
Henrik Lundqvist har varit ambassadör åt Head & Shoulders i åtta år och gästspelet hos Småkronorna är en del av den nya reklamfilmen som visades i TV4 under uppesittarkvällen.
– Det var återigen en riktigt rolig inspelning med gänget från Head & Shoulders. Extra skoj var att så många unga talangfulla hockeyspelare medverkade i filmen, säger Henrik Lundqvist om reklamfilmen.

”Jätteskoj att de ville vara med”
För en av Småkronornas guldhjältar var det ett stort ögonblick.
– Henrik Lundqvist är en stor förebild för mig som målvakt eftersom han gjort den resa jag drömmer om att göra. Möjligheten att träffa honom och få några riktigt goda råd ökar givetvis mina förutsättningar att bli en bättre målvakt – och chansen att bli nästa schampoambassadör, säger den 17-årige målvakten Calle Clang, som till vardags spelar för Rögle.
Henrik Lundqvist lovordar målvaktstalangen.
– Jag tycker att det är kul att träffa yngre hockeyspelare med stora framtidsdrömmar. Jag minns själv när jag var i den åldern och längtade efter att få spela i landslaget och NHL. Calle är en enastående talang på isen, men han visade sig även vara det framför kameran, precis som resten av gänget. Jätteskoj att de ville vara med i den nya reklamfilmen, säger den 20 år äldre målvaktsstjärnan.
■ Se Henrik Lundqvists gästspel hos Småkronorna i tv-spelaren!