
När Rasmus Overbys kontrakt löper ut efter nästa säsong lämnar han Sävehof. Dansken, som den gångna säsongen misslyckades med att föra Partillelaget till en 15:e raka SM-final, vill avsluta sin tid på posten snyggt.
– Det är spelets regler, jag kommer ge allt och göra det bästa för utvecklingen av laget, samt se till att vi går långt i Champions League och de svenska mästerskapen. Det finns många fina människor i klubben som förtjänar det, säger han till Sävehofs hemsida.
Ersätter Overby gör Jesper Östlund. 30-åringen har gjort succé med IF Hallby och förde redan under sin första säsong klubben upp i Handbollsligan för första gången på 53 år.

”Sveriges största förening”
Sedan dess har han etablerat Jönköpingslaget i handbollens finrum samtidigt som han varit förbundskapten för U19-landslaget. För två säsonger sedan utsågs han till ”Årets tränare”.
– Jag är förväntansfull och stolt att framöver få möjligheten att arbeta i Sävehof. Det är Sveriges största förening och har enorma förutsättningar med sin verksamhet och faciliteter, säger han och fortsätter:
– Det blir spännande att kliva över till damsidan, något jag fått känna på lite grand i landslaget. Att få komma till ett lag som har ambitioner att vinna SM-guld och att spela i Europa är något som tilltalar mig. Och givetvis att få möjligheten att arbeta med flera av Sveriges största talanger i akademin. Vi ses nästa år.

”En modern tränare”
Sävehofs sportchef Emil Berggren:
– Jesper Östlund är en ung och ambitiös tränare som jag tror väldigt mycket på. Jesper är en modern tränare som har en fin energi och redan nu fina meriter.
– När Rasmus kontrakt löper ut i slutet av kommande säsong så tar vi farväl av vår guldmeriterade danska tränare. Rasmus har gjort ett oerhört ambitiöst och proffsigt jobb som tagit klubben framåt på många positioner. Men alla sagor har sitt slut och förhoppningsvis så kan vi avsluta nästa säsong med att återigen vinna ett guld och således avsluta Rasmus tid hos oss på absolut bästa sätt