Personuppgiftspolicy

Vi vill informera dig om vår policy som beskriver hur vi behandlar personuppgifter och cookies.

Läs mer

Här är finallagen i årets Gothia cup

Bild från invigningen av Gothia cup. Foto: TOMMY HOLL
Finalerna avgörs under lördagen. Foto: HENRIK JANSSON GT/EXPRESSEN

Gothia cup går mot sitt slut.

Efter fredagens slutspelsmatcher står det nu klart vilka lag som gått till final.

Finalerna avgörs på SKF Arena och Gamla Ullevi på lördagen.

Se alla finalerna nedan.

Fotbollsfesten Gothia cup i Göteborg börjar lida mot sitt slut.

De flesta av de totalt över 4 500 matcherna har avgjorts – och under fredagen spelades de sista slutspelsmatcherna.

Då avgjordes också vilka lag som tagit sig till final i respektive åldersklass.

Finalerna kommer att spelas under lördagen.

Några av dem på SKF Arena på Heden i Göteborg, några av dem på Gamla Ullevi några hundra meter därifrån.

Bland finallagen finns en hel del svenska klubbar, däribland Göteborgs DFF och Lerums IS.

I pojkar 13-klassen möter Brommapojkarna sig själva, då både Brommapojkarna 1 och 2 tagit sig hela vägen till final.

Se samtliga finaler i faktarutan nedan.

Här är samtliga finaler i Gothia cup

Flickor 12:

SKF Arena, 10.00

KFV Segeberg 2 (Tyskland)–FC Djursholm

 

Pojkar 12:

SKF Arena, 11.15

Ordin FC (Brasilien)–FC Saint Cloud (Frankrike)

 

Flickor 13:

SKF Arena, 12.30

NCE (USA)–SKF Canada (Kanada)

 

Pojkar 13:

SKF Arena, 13.45

IF Brommapojkarna 2–IF Brommapojkarna 1

 

Flickor 14:

SKF Arena, 15.00

KFV Segeberg (Tyskland)–Södra Sandby IF

 

Pojkar 14:

SKF Arena, 16.15

CD Inter Bista Alegre (Spanien)–IF Brommapojkarna 1

 

Flickor 15:

Gamla Ullevi, 08.30

Boo FF–Team Odense Q (Danmark)

 

Pojkar 15:

Gamla Ullevi, 09.45

Stjarnan 1 (Island)–IFK Haninge

 

Flickor 16:

Gamla Ullevi, 11.00

Lerums IS–Viborg Q (Danmark)

 

Pojkar 16:

Gamla Ullevi, 12.20

SKF Latvia (Lettland)–ED Moratalaz (Spanien)

 

Flickor 17 (Gothia puma trophy):

Gamla Ullevi, 13.40

NorCal Premier PDP (USA)–Minnesota Thunder Academy (USA)

 

Pojkar 17 (Gothia puma trophy):

Gamla Ullevi, 15.00

TikiTaka Academy (Nigeria)–Right to Dream (Ghana)

 

Flickor 18:

Gamla Ullevi, 16.20

Göteborgs DFF–Vålerenga Fotball (Norge)

 

Pojkar 18:

Gamla Ullevi, 17.40

Greengen FC (Ghana)–Kharis Sports Academy (Ghana)

 

SEF Trophy

SKF Arena, 17.30

BK Häcken–IF Brommapojkarna

 

Fotnot: P11- och F11-klassen hade inget slutspel.