Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Ratades ur OS-truppen – berättar nu om samtalet

Johanna Rytting Kaneryd.
Foto: MATHIAS BERGELD / BILDBYRÅN
Sveriges förbundskapten Peter Gerhardsson.
Foto: CHRISTOFFER BORG MATTISSON / BILDBYRÅN
Häckens tränare Mats Gren.
Foto: ADAM IHSE / TT NYHETSBYRÅN
Foto: LUDVIG THUNMAN / BILDBYRÅN
Hanna Bennison och Johanna Rytting Kaneryd.
Foto: LUDVIG THUNMAN / BILDBYRÅN

GÖTEBORG. Efter en stark vårsäsong förväntade hon sig en OS-biljett till Tokyo.

Men när förbundskapten Peter Gerhardsson offentliggjorde truppen till sommarens mästerskap fanns Johanna Rytting Kaneryd, 24, inte med.

– Jag skulle säga att jag blev chockad, säger BK Häckens mittfältare.

– En sådan här uttagning blir väldigt kännbar eftersom OS är vart fjärde år, säger Mats Gren.

Johanna Rytting Kaneryd blev inte uttagen i OS-truppen.
Foto: CHRISTOFFER BORG MATTISSON / BILDBYRÅN

Hon har varit en nyckelspelare för BK Häckens offensiv under våren, och imponerade vid den senaste landslagssamlingen.

Men när förbundskapten Peter Gerhardsson offentliggjorde den svenska truppen till OS i Tokyo under tisdagen fanns Johanna Rytting Kaneryd inte med. 

Varken i den ordinarie truppen eller som reserv.

När GT når henne dagen efter beskedet är hon allt jämt besviken.

– Framför allt i går var en väldigt tuff dag för mig med stor besvikelse. Men samtidigt har jag börjat landa i att det inte finns någon annat val än att gå vidare och fokusera på de två matcherna som är kvar med Häcken innan sommaruppehållet. Det var skönt att komma ner och träna med laget i dag och tänka på annat, säger hon.

”Det var skönt att komma ner och träna med laget i dag och tänka på annat”, säger Johanna Rytting Kaneryd.
Foto: MATHIAS BERGELD / BILDBYRÅN
”Det var skönt att komma ner och träna med laget i dag och tänka på annat”, säger Johanna Rytting Kaneryd.
Foto: MATHIAS BERGELD / BILDBYRÅN

Kaneryd: ”Jag blev chockad”

Räknade du med att bli uttagen?

– Jag har haft en bra känsla. Förra lägret visade jag vad jag går för då jag verkligen fick chansen. Så jag var beredd på att bli uttagen, det var jag. Sen var jag inte säker på att bli uttagen i ordinarie truppen, men i alla fall som reserv. Så jag skulle säga att jag blev chockad, säger hon.

Har du hunnit prata med Peter Gerhardsson än?

– Han ringde mig i går efter uttagningen.

Vad sa han?

– Att det var ett tufft beslut, att det är jobbigt att ta sådana beslut. Att jag gjort det jättebra och att jag inte kunnat göra något annorlunda. Det var hans beslut att välja andra före mig.

Sveriges förbundskapten Peter Gerhardsson.
Foto: FREDRIK PERSSON / TT NYHETSBYRÅN

”Alla kom och kramade om en”

Rytting Kaneryd befann sig på Häckens träningsanläggning när presskonferensen ägde rum, och berättar att hon är glad över stöttning hon omgående fick av klubben.

– Både spelare och ledare är väldigt stöttande. Direkt i går kom alla och kramade om en och sa att det förstår att det känns surt. De kan inte göra så mycket mer än att stötta och finnas med, men det är skönt att ha så många fina människor omkring sig, säger hon och fortsätter:

– Sen har vi ju Rasmus också som både jobbar med landslaget och oss i Häcken som psykolog. Det har varit helt fantastiskt. Han finns alltid till hands om man vill prata av sig.

Kan en sådan här grej ge extra motivation?

– Ja, det tror jag. Jag kände det redan direkt i går att jag fick en nytändning. Det var skönt på något sätt att uttagningen kom som man väntat på så länge. Det var skönt att få svaret för att nu kunna göra det så bra som möjligt i klubblaget, säger hon.

Totalt fick Häcken med fyra spelare i OS-truppen i form av Jennifer Falk, Emma Kullberg, Filippa Angeldahl och Stina Blackstenius.

Förutom Johanna Rytting Kaneryd var det också ytterligare två Häckenspelare som var med i förra landslagssamlingen, men som petades från den slutliga truppen. Det handlar om Julia Zigiotti Olme och Filippa Curmark.

Häckens tränare Mats Gren.
Foto: CHRISTIAN ÖRNBERG / BILDBYRÅN

”Chansen kommer inte tillbaka”

Häckens tränare Mats Gren berättar hur han mottog beskedet:

– Jag har alltid diskussion med Peter, men inte i detalj vilka spelare som ska tas ut. Det är klart att vi vill ha med så många som möjligt till landslaget och självklart i ett OS. Det är inget snack, det är jättelyft för spelarna och oss som klubb. Sen blir det självklart att de som haft stora förhoppningar påverkas negativt. Då måste vi som klubb finnas där och fånga upp det.

– En sådan här uttagning blir ju väldigt kännbar eftersom OS är vart fjärde år. Det är inte som en vanlig landslagsuttagning där det kommer en ny om fem veckor eller något. Här blir det så jävla konkret och direkt. Den här chansen kommer inte tillbaka. Det blir mycket tuffare och hårdare, säger han.

Vad tycker du om att Kaneryd petades?

– Alla som har varit med, och framför allt alla som var med på sista samlingen, hade stora förhoppningar att komma med. Sen kan man alltid diskutera. Hade Kaneryd varit med hade det säkert kommit frågan om någon annan, varför den inte kom med. Jobbet som landslagstränare är säkert inte jätteenkelt. Sen kan jag självklart som tränare för ett lag med en spelare som Kaneryd bli färgad naturligtvis. Jag hade gärna sett att Johanna var med, jag tycker också att hon skulle det. Men jag är ju som sagt tränare för henne och kanske lite mer färgad.


Den svenska OS-truppen

Målvakter:

Jennifer Falk, BK Häcken

Hedvig Lindahl, Atlético Madrid


Backar:

Jonna Andersson, Chelsea FC

Nathalie Björn, FC Rosengård

Magdalena Eriksson, Chelsea FC

Hanna Glas, FC Bayern München

Amanda Ilestedt, FC Bayern München

Emma Kullberg, BK Häcken


Mittfältare/anfallare:

Filippa Angeldahl, BK Häcken

Kosovare Asllani, Real Madrid

Hanna Bennison, FC Rosengård

Stina Blackstenius, BK Häcken

Lina Hurtig, Juventus FC

Sofia Jakobsson, Real Madrid

Madelen Janogy, Hammarby IF

Fridolina Rolfö, VfL Wolfsburg

Olivia Schough, FC Rosengård

Caroline Seger, FC Rosengård


Reserver:

Zećira Mušović, Chelsea FC (målvakt)

Julia Roddar, Washington Spirit (back)

Anna Anvegård, FC Rosengård (mittfältare/forward)

Rebecka Blomqvist, VfL Wolfsburg (mittfältare/forward)

SVERIGES MATCHER

Onsdag 21 juli: Sverige–USA (Tokyo)

Lördag 24 juli: Sverige–Australien (Saitama)

Tisdag 27 juli: Nya Zeeland–Sverige (Miyagi)