Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Säkrade kontraktet – efter dramatiskt slut

Hosam Aiesh och Mattias Bjärsmyr.
Foto: CLAUDIO BRESCIANI / TT NYHETSBYRÅN
Tobias Sana.
Foto: EMMA WALLSKOG / BILDBYRÅN
Jubel i Sirius.
Foto: CLAUDIO BRESCIANI / TT NYHETSBYRÅN

IFK Göteborg spelar allsvensk fotboll även nästa år.

Mattias Bjärsmyr blev matchhjälte på tilläggstid borta mot Sirius – när hemmalaget var två spelare färre på planen.

– Så är reglerna, det är inget att vara upprörd för, säger Gustav Svensson.

IFK Göteborg kom till Uppsala i en skön sits. Hammarby hade gjort sitt borta mot Degerfors och kört över Blåvitts konkurrenter med 4-1. Segern innebar att Göteborg bara behövde fixa en poäng mot Sirius för att säkra det allsvenska kontraktet i kväll.

I första halvlek skulle också gästerna ta ledningen, två gånger om.

Utan Marcus Berg och Simon Thern (sjuka) på planen var det Hosam Aiesh som glänste i offensiven. Efter 20 minuter utnyttjade han Sirius bolltapp, dribblade förbi Siriusförsvaret och kallt placerade in 0-1.

Efter att Edi Sylisufaj kvitterat visade Aiesh upp kvalitet på nytt. Den här gången spelade han fram Oscar Vilhelmsson som stötte in IFK Göteborgs andra mål för dagen.

Men innan första 45 var färdigspelade svarade Sirius – igen. Den här gången genom Adam Hellborg.

Bjärsmyr matchhjälte

Sirius tryckte i den andra halvleken på för ett ledningsmål. Och i den 86:e minuten kom den. Återigen var det Adam Hellborg som klev fram.

Men det var inte Sirius som skulle säkra kontraktet i kväll.

På tilläggstid tryckte Bjärsmyr in kvitteringen som innebär allsvenskt spel för Blåvitt nästa säsong.

– Det är skönt att vi kunde göra klart det själva i dag, det var tanken och hela målet med matchen. Sättet som vi har spelat på och agerat på sen Örebromatchen är väldigt väldigt bra, säger Oscar Wendt.

Det var ordentligt irriterat i Sirius efter målet. Alla lagets spelare var inte på planen när avgörandet kom efter en frispark. Jacob Ortmark och Adam Hellborg väntade på att komma tillbaka till spel efter skadeavbrott.

– Förstår hans frustration, om de hade varit två spelare till kanske det inte blivit mål, säger experten Emelie Ölander i Discovery plus.

”Jag var så arg att jag bara gick därifrån”

Siriustränaren Daniel Bäckström menar att det är enligt regelbok, men att det är surt.

– När vi dessutom släpper in 3-3 när två spelare är av planen, det är tråkigt.

– Hellborg skulle ha markerat Bjärsmyr, säger han.

Edi Sylisufaj om situationen:

– Vi har två spelare utanför och vi säger till domaren ”vafan händer”. Då är det så klart svårt att försvara sig.

Har ni fått någon förklaring från domaren?

– Jag var så arg att jag bara gick därifrån.

Gustav Svensson förstår inte Sirius starka känslor.

– Så är reglerna, det är inget att vara upprörd för. När man är skadad och behöver medicinsk hjälp ska man stå utanför till domaren släpper in en.