Det allsvenska kvalet slutade med förlust mot Helsingborg vilket innebär att Halmstads BK spelar i superettan 2022.
Nu ser en av lagets nyckelspelare ut att lämna klubben.
24-årige Amir Al-Ammari var given på HBK:s mittfält och spelade 29 matcher för klubben plus bägge kvalmatcherna vilket har gjort att han efter säsongen följts av flera allsvenska klubbar.
På väg till Blåvitt
I december berättade han också om sina tankar kring framtiden.
–Jag har högre ambitioner än att spela i superettan, det kan jag vara ärlig med att säga. Sen har jag två år kvar på mitt kontrakt, men det finns detaljer i det kontraktet som man kan behöva kolla på, sa han till Jönköpings-Posten.
Mycket talar nu för att IFK Göteborg vinner dragkampen om Al-Ammari. Enligt Aftonbladet kommer mittfältaren att läkarundersökas av klubben under torsdagen och presenteras av Blåvitt inom kort, SportExpressen har också tagit del av samma uppgifter.
Al-Ammari ska också ha haft en nedflyttningsklausul i sitt avtal med Halmstads BK, som har aktiverats, som gjort det möjligt för Blåvitt att värva spelaren för en fast summa.